Wind resource assessment and wind farm modeling in complex terrain: Bodrum Peninsula case study using computational fluid dynamics
Kompleks arazide rüzgâr kaynaklarının araştırılması ve rüzgâr tarlasının modellenmesi: Hesaplamalı akışkanlar dinamiği kullanarak Bodrum Yarımadası örnek çalışması
  1. Tez No: 340950
  2. Yazar: SEMİH ÖZDEDE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK FUNDA KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Havacılık Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Aeronautical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Rüzgâr Kaynakları Değerlendirilmesi çalışmaları, rüzgâr tarlalarının muhtemel yerlerinin belirlenmesinde geçtiğimiz yirmi yıldır kayda değer bir araştırma aracı olmuştur. Rüzgâr Tarlası Modellemesi, muhtemel rüzgâr tarlası plan tasarımlarını önceden simüle ederek rüzgâr türbinlerinin seçilen alanda tam yerlerinin belirlenmesinde gereklidir. Bu çalışmalar, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yardımıyla maliyet verimliliğinde ve Yıllık Enerji Üretiminde gelişimler sağlamaktadır. Bu çalışmada, Rüzgâr Kaynakları Değerlendirilmesi ve Rüzgâr Tarlası Modellemesi yöntemleri örnek bir çalışma ile incelenmektedir. Kompleks bir arazi olarak tanımlanan Bodrum Yarımadasına bu yöntemler uygulanmaktadır. Bu topografyayı; şehir içi, şehrin çevresindeki yerleşimler, dağlar, farklı boyutlardaki adalar ve kıyı kesimleri oluşturmaktadır. Bunların yanında, daha önceki çalışmalara göre çeşitli pürüzlülük sınıflarına ve çok yüksek enerji potansiyeline sahiptir. Bu konu için geliştirilmiş araştırma araçlarından bir olan WindSim programı, gerekli tüm aşamaları yürütmesi için kullanılmaktadır. WindSim içine gömülmüş HAD programı RANS denklemlerini sonlu hacimler yöntemi kullanarak hesaplamaktadır. Arazi üzerindeki akışı tahmin edebilmek için sektör bazında ve durağan simülasyonlar yürütülmüştür. Kara ve Deniz Üstü Rüzgâr Tarlaları için Yıllık Enerji Üretimi ve iz kayıpları araştırılmıştır. Rüzgâr tarlası düzenlerinde, rüzgâr türbinlerinin arasındaki hem rüzgâra karşı hem de rüzgâr yönündeki uzaklıkların değişimleri için parametrik çalışma yürütülmüştür. Paralel olarak; arazi bilgisinin veri analizi, rüzgâr türbini aerodinamiği, enerji ve ekonomi analizi hesaplamak için AEROWIND, kurum içi kodu, geliştirilmiştir. Bu teorik araştırma programı rüzgâr tarlası düzenin tasarım zamanını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Wind Resource Assessment studies have become remarkable research tool to determine the possible Wind Farm locations in last two decades. Wind Farm Modeling is essential to pinpoint the wind turbines in selected region by simulating the possible layout designs of Wind Farm in advance. These studies provide improvements in cost efficiency and Annual Energy Production with the aid of Computational Fluid Dynamics (CFD). In this study, the methodologies of Wind Resource Assessment and Wind Farm Modeling are examined with a case study. The methodologies are applied to Bodrum Peninsula which is defined as a complex terrain. This topography is composed of urban, suburban, hills, different shape of islands and coastal areas. Besides these, it has various roughness classes and very high energy potential according to previous researches. WindSim program which is one of the developed research tools for this topic is utilized to perform all the necessary steps. Embedded CFD program in WindSim computes Reynolds Averaged Navier Stokes equations by using finite volume methods. Sector-wise steady state simulations are performed to predict the flow over the terrain. Annual Energy Production and wake losses are investigated for Onshore and Offshore Wind Farms. Parametric study is conducted for the variations of crosswind and downwind spacing between the wind turbines in the wind farm layouts. In parallel, AEROWIND, in-house code, is developed to perform data analysis of site information, aerodynamics of wind turbine, energy and economy analysis. This theoretical research program reduces the wind farm layout design time.