Solution techniques in project scheduling and implementation
Proje çizelgeleme alanında kullanılan tekniklerin incelenmesi ve uygulanması
- Tez No: 34095
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LİNET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Kaynak kısıtlı projelerdeki parasal hedeflerin başarılması üzerine literatürde sınırlı sayıda çalışma olmasına rağmen, bir projenin bugünkü net parasal değerinin maksimize edilmesi o projenin başarısındaki en önemli kriterlerden biri, belki de en önemlisidir. Proje bazında çalışan firmalar finansal kaynaklarının önemli oranlarını nispeten az sayıdaki projeler arasında dağıtırlar. Bu, her ürünün ana kaynağın çok az bir bölümünü oluşturduğu üretimin diğer dallarına göre önemli bir farklılıktır. Bazı projelerdeki finansal harcamalar onlarca hatta yüzlerce milyon doları rahatlıkla geçebilir, ve bunlardaki total bitiş süresi uzun yıllar alabilir. Bu yüzden para akışındaki uygun bir düzenleme bir projenin en son karlılığına çok önemli bir etki yapabilir. Hatta nispeten küçük olanlarında bile, para giriş çıkışını düzenleyen basit bir mekanizma ile karlılığı arttırma olanakları bulunmaktadır. Bu çalışmada, bir projenin bugünkü net parasal değeri (NPV) ile süresi arasında yaklaşık bir etkili sınır buluyoruz. Bu iki kriter arasında nasıl bir trade-off olduğunu ve optimum NPV ' nin optimum kaynak kısıtlı proje süresindeki NPV ' den çok uzakta olmadığını gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Although literature on the achievement of monetary objectives in a resource-constrained project environment is limited, the maximization of project net present value (NPV) is an important criterion of the project's success. Starting a project is an indication that a firm is committing substantial portions of its financial resources to relatively few projects. This is in contrast to job shop manufacturing or assembly line production, where each product is a small portion of the total commitments of the firm. The total financial outlays easily can exceed tens or even a few hundreds of millions of dollars, with the time for completion of the entire project being several years. The effective timing of cash receipts and outlays can have a significant impact on the ultimate profitability of the endeavor. And even in the case of relatively small projects, opportunities do exist for increasing profitability through the simple mechanism of efficiently timing cash receipts and outlays. In this paper, we generate an approximate efficient frontier between the project NPV and the project duration. We demonstrate the trade-off between the two criteria and show that the optimal NPV is not far away from the NPV obtained at the optimum resource constrained project duration. 11