11,12-dihidroksikumestan taç eter türevlerinin sentezi ve yapıların aydınlatılması
  1. Tez No: 34094
  2. Yazar: MEHTAP YAPICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bu çalışmada hedeflenen ll,12-kumestano[12-crown-4] makrohal- kalı polieterin sentezi için, flavonoid türevi olan ve bazı bitkilerin hücrelerinde sentezlenen, kumarinlerle yapısal benzerlik gösteren kumestan türevinden yararlanılmıştır. Bu makrohalkalı polieterin elde edilmesi için önce, doğal bir ürün olan 1 1, 12-dihidroksikumestanın sentezlenmesi yoluna gidildi. Bu amaçla yine doğal bir bileşik olan 4-Mdroksikumarin sentezlendi. Sentez, fenol, malonik asit, mutlak ZnCİ2, POCI3 kanşnmnm 60°C'de 35 saat süre ile reaksiyona girip hidroliz edilmesi ile gerçekleştirildi. Makrohalkalı eter türevini sentezlemeyi tasarladığımı? 11, 12-dihidroksikumestanın sentezi için, 4-hidroksikumarin katekol ile sodyum asetat sulu çözeltisinde KIO3 ile oksitlendirilerek siklizasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu doğal bileşiğin saflaştırılmasından soma makrohalkalı eter sentezine geçilmiştir. Lakton halkasının, kuvvetli bazik ortamda açıldığı bilindiğinden visinal dihidroksikumestan DMF/K2CO3/ H2O zayıf bazik ortamında nükleofil hale getirilerek trietilenglikolditosilat ile halka kapanması sonucu, ll,12-kumestano[12-crown-4] polieter elde edilmiştir. Saflaştırma, kolon kromotografi yöntemi ile tamamlanmıştır. Ürünün İR, İH-NMR ve ^C-NMR spektroskopik yöntemlerle tayini yapılmıştır. Bu çalışmamıza ilave olarak 6,7-dihidroksi-3,4-dihidro-2H-dibenzo- furan -1-on bileşiği, 1,3-siklohekzadion ve ketekolün benzer şekilde sodyum asetatın sulu çözeltisinde potasyum iyodat ile oksitlenerek elde edilmiştir. Bu bilişiğin de aynı şekilde 12-crown-4 eter türevi sentezlenerek yapısı spektroskopik yöntemlerle tayin edilmiştir. Kumestan ve benzer iskelete sahip bileşiklerin 12-crown-4 eterlerinin sentezi ile birlikte, aynı bileşiklerin etilendioksi sikliketer türevleri de sentezlenerek benzer şekilde yapıları aydınlatılmıştır. IVVisinal dihidroksikumestan ve benzer iskelete sahip diğer visinal dihidroksi heterosiklik bileşiklerin makrohalkalı eter sentezlerinin gerçekleştirilebileceği bu çalışma ile kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, it was planned to prepare macrocyclicpolyether derivatives of vicinal dihydroxycoumestan and that of similar heterocyclic structures. Two of these compounds are 11,12-dihydroxycoumestan and 6,7-dihydroxy-3,4-dihydro-2H-dibenzofurane-l-one. These compounds undergo reaction with polyethyleneglycoldichloride or polyethyleneglycol- ditosylate in the weak basic DMF/K2CO3/H2O solution affording macro cyclicpolyether. 1 1, 12-Dihydroxycoumestan is of special interest in view of its vicinal phenolic groups in addition to being a naturally occuring flavonoid. The other compound has also dihydroxyphenolic group. For the preparation of 1 1,12-dihydroxycoumestan, we first started with the synthesis of 4-hydroxycoumarine. Synthesis was performed by allowing phenol to react with malonic acid in the presence of ZnCİ2 and POCI3 at 60°C for 35h. 11, 12-Dihydroxycoumestan was prepared by the reaction of 4-hyd roxycoumarine and catechol in aqueous sodium acetate/KIC>3 solution. 1 Recry'stallisation of the crude product in ethylacetate gave pure required compound. 6,7-Dihydroxy-3,4-dihydro-2H-dibenzofurane-l-one was synt hesized similarly reacting 1,3-cyclohexadione with catechol under the same condition described above. The synthetic strategy for the preparation of ethylenedioxy and 12-crown-4 derivatives of 11,12-dihydroxycoumestan arid 6,7-dihydroxy-3,4-dihydro-2H-dibenzofurane-l-one is based on the substitution reaction with both 1,2-dibromoethane and triethyleneglycol- ditosilate respectively. These reactions were carried out in DMF and aqueous K2CO3 solution at 70-75 °C for 35 h. The cooled solution was quenched by the addition of diluted acid and then the volatiles were evaporated at the rotary evaporator. The residue extracted with CHCI3 several times. The combined CHCI3 phases were washed with water. Evaporation of the combined organic phases gave the crude product which was purified by column chromatography on silica gel using CHCI3 as eluent. The structures of prepared compounds were determinated by IR, İH-NMR, ^C-NMR. viIn conclusion, our synthetic route is applicable example for the first time in the synthesis of macrocyclicpolyether derivatives of coumestan and related heterocyclic compounds. Consequently, we showed that the vicinal dihydroxycoumestan and some other similar heterocyclic vicinal dihydroxyphenoles can be used to obtain their corresponding macrocyclic polyethers. Vll