Multiple criteria decision making in industry application to the car harness production
  1. Tez No: 34096
  2. Yazar: ENGİN SENNAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu tezin amacı, kaynak ve karma ürün problemi için çok amaçlı karar modelinin araba elektrik sistemleri üretimi endüstrisi için oluşturulması, modelin genel amaç metodu yöntemi ile Storm paket programı kullanılarak çözülmesi ve daha sonra metaoptimal tasarımlı sistem performansının mevcut durumla karşılaştırılmasıdır. Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çok amaçlı karar verme teorisi incelenmiştir. İkinci bölümde çözüm yöntemleri incelenmiştir. Üçüncü bölüm, çok amaçlı karar verme yöntemlerinin araba elektrik sistemlerine uygulanmasından oluşmaktadır. Bu uygulamada öncelikle ürün ağaçları belirlenmiş, model kurulmuş, değişik çözüm teknikleri ile çözülmüş ve gerçek durumla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to construct the multiobjective decision model for the resource and product mix problem in car harness production industry, to solve the model by the global criterion method with the use of the Storm Software and then to compare the metaoptimal designed system performance with respect to the traditional one. Three chapters are included in this thesis. In Chapter I, Multiple Criteria Decision Making Theory is analyzed. In Chapter II, MCDM solution techniques is explained. Chapter III, consists of the application of the MCDM solution techniques to the car harness production. This application study includes the determination of the BOM, formulation of the model, evaluation and solution by different techniques and the comparison to the actual situation.