Renewable energy in regional planning and development: An evaluation of development agencies in Turkey
Bölge planlama ve kalkınmada yenilenebilir enerji: Türkiye kalkınma ajansları üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 340954
  2. Yazar: DEVRİM ERSANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, bölge planlamada yenilenebilir enerji kavramını araştırmaktadır. Türkiye?de yenilenebilir enerji konusunun bölgesel anlamda ne durumda olduğu derinlemesine incelenmiş ve kalkınma ajanslarının son yıllardaki yenilenebilir enerji faaliyetleri ele alınmıştır. Dünya?da yenilenebilir enerji kullanımını arttırmak ve sürdürülebilir enerji üretimi sağlanmak konularında başarılı olmuş ulusal ve bölgesel planlama politikaları incelenmiştir. Türkiye?nin yenilenebilir enerji konusundaki mevcut mevzuatı irdelenmiş ve kalkınma ajanslarının kendi mevzuatları, üst ve alt ölçek planlama ilişkileri çerçevesinde ayrıntılı olarak çalışılmıştır. İBBS2 ölçeğinde kalkınma ajansları tarafından hazırlanan bölge planlarının yenilenebilir enerji ile ilgili kararlarına ve kalkınma ajanslarının yenilenebilir enerji konusundaki faaliyetlerine de yer verilmiştir. Tezin sonucunda ise Türkiye için daha etkin yenilenebilir enerji politikaları konusundaki tavsiyeler derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the renewable energy concept in regional planning. A comprehensive study is made about the renewable energy in Turkey, in a regional planning aspect. A profound analysis about the renewable energy related activities of the regional development agencies is made. The examples of successful regional and national planning policies in the world, for the increase in renewable energy utilization and sustainable energy generation are studied. The Turkish legal legislation about the renewable energy is discussed. Development agencies established in Turkey are studied in detail, including the legal framework, macro, and micro planning relations. The renewable energy related decisions in NUTS2 level regional plans, and renewable energy related activities of the development agencies are evaluated. The study concludes with a general evaluation of more effective renewable energy policy recommendations for Turkey.