Effects of energy policies in the context of regional development: A review on Turkiye NUTS1 regions
Bölgesel kalkınma bağlamında enerji politikalarının etkileri: Türkiye IBBS düzey 1 bölgeleri üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 824262
- Danışmanlar: PROF. DR. SENAY OĞUZTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Enerji; bireysel ve toplumsal yaşamın işleyiş şeklini, bölgesel ve ulusal kalkınmayı, ulusal ve uluslararası politikaları etkileyen hayati bir konudur. Özellikle 21. yy'da teknoloji çağının getirdikleriyle beraber düşünüldüğünde enerji en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Enerji tüketiminin her geçen gün artması enerji üretiminin de artmasını gerekli kılmaktadır. Ancak her ülke eşit enerji kaynağı potansiyeline sahip değildir. Bu sebeple de dünya üzerinde enerji krizleri yaşanmaktadır. Enerji kaynağı ve üretimi yetersiz olan ülkeler gerekli enerji ihtiyaçlarını ithal ederek karşılamaktadırlar ve bu durum ülkelerin kalkınma süreçlerinde ekonomik bir yük oluşturmaktadır. Her ülkenin enerji güvenliğini, bağımsızlığını ve ekonomik stabiliteyi sağlayabilmesi, ulusal bağımsızlık için temel bir unsurdur. 21.yy'da çevresel kirlilik, küresel ısınma ve iklim değişikliği gibi problemler sebebiyle fosil kaynak kullanımının azaltmak, fosil kaynaklar yerine yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek amacıyla ilk adım 1992 yılında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nde atılmıştır. Geleneksel kaynak kullanımını değiştirmek ve karbon emisyonunu azaltmak 2016 yılında yürürlüğe girmiş olan Paris Anlaşmasını onaylayan tüm ülkelerin temel hedefleri arasındadır. Yapılmış olan literatür araştırmalarından yola çıkılarak bu çalışmada öncelikli olarak enerji politikaları incelenmiş olup Türkiye'nin kuruluşundan günümüze kadar geçen sürede enerji politikalarında yaşanan değişim analiz edilmiştir. 21. yy'de enerji konusunun önemi ve Avrupa birliği ülkelerinin sürdürülebilir enerji politikaları değerlendirilmiştir. Daha sonra küresel bir öneme sahip olan enerji ve kalkınma konusu bölgesel kalkınma bağlamında Türkiye enerji politikalarının ve projelerinin mekânsal ve sosyo-ekonomik etkileri değerlendirilerek 2030 yılı için enerji tüketim, üretim ve bağımlılık talep tahminleri geliştirilmiştir. Yapılmış olan gelecek tahmini üzerinden bölgesel gelişme politika önerileri ve değerlendirme bölümü ile çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy is a vital issue that affects the functioning of individual and social life, regional and national development, and national and international policies. Energy is one of the essential needs, especially in the 21st century, when it is considered together with what the technology era brings. The increase in energy consumption daily necessitates an increase in energy production. However, only some countries have equal energy resource potential. For this reason, there is an energy crisis in the world. Countries with insufficient energy sources and production meet their necessary energy needs by importing, which creates an economic burden in the development processes of countries. The ability of each country to provide energy security, independence, and financial stability is a fundamental element for national liberation. In the 21st century, the first step was taken in the United Nations Framework Convention on Climate Change in 1992 to reduce the use of fossil resources due to problems such as environmental pollution, global warming, and climate change and to turn to renewable energy resources instead of fossil resources. Changing traditional resource use and reducing carbon emissions are among the main goals of all countries that have ratified the Paris Agreement, which entered into force in 2016. In this study, based on the literature research, energy policies were primarily examined, and the change in energy policies from the establishment of Türkiye to the present day was analyzed. First, the importance of the energy issue in the 21st century and the sustainable energy policies of the European Union countries have been evaluated. Then, energy consumption, production, and dependency demand forecasts for 2030 were developed by considering the spatial and socio-economic effects of Türkiye's energy policies and projects in the context of regional development, a global energy and development issue. Finally, the study was concluded with the regional development policy recommendations and evaluation section based on the future forecast.