An experimental investigation on indoor rssi-based localization
İç mekanda alınan sinyal gücü göstergesi temelli konum bulma üzerine bir deneysel inceleme
  1. Tez No: 340958
  2. Yazar: MERİÇ KORAY KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, alınan sinyal gücü tabanlı iç mekan konum bulunması az sayıda çapa içeren yerle¸sim ortamlarında incelendi. iç mekan kablosuz ağda alınan sinyal gücü tabanlı konum bulunmasının çok sayıda potansiyel hata kaynağından üç tanesi olan çok yollu yayılım, yayılım model parametrelerindeki dinamik değişimler ve anten paternleri deneysel olarak analiz edildi. Hata kaynaklarının etkilerini azaltmak için olası iyileştirmeler incelendi. Bir çok kanallı maksimum benzerlik kestirimi algoritması önerildi ve var olan bazı konum bulma algoritmalarıyla birlikte bir test düzeneğinde gerçeklendi. Önerilen ve var olan metotların performans karşılaştırılması verildi. Önerilen metodun iç mekan kablosuz ağda alınan sinyal gücü tabanlı konum bulma hassasiyetini birden çok kanallı ölçümleri ve gerçek zamanlı yayılım parametresi kestirimi kullanarak arttıracabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, received signal strength indicator (RSSI) based indoor localization is investigated in sparse-anchor-deployment environments. Multipath propagation, dynamical variations in propagation model parameters and antenna patterns which are three of many potential error sources of indoor RSSI-based localization are experimentally analyzed. Possible enhancements so as to minimize the effects of mentioned problems are examined. A multichannel maximum-likelihood estimation (MLE) algorithm is proposed and implemented in a testbed together with some existing localization algorithms. A performance comparison of the implemented methods is provided. It is shown that the suggested method can increase the accuracy of indoor RSSI-based localization in low anchor density by using multichannel measurements and real-time propagation parameter estimation.