A fully-integrated and battery-free interface electronics for low voltage vibration-based electromagnetic energy harvesters
Düşük voltaj seviyelerinde çalışan titreşim tabanlı elektromanyetik enerji üreteçleri için tamamen entegre ve pil gerektirmeyen bir elektronik devre
  1. Tez No: 340966
  2. Yazar: HASAN ULUŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KÜLAH, YRD. DOÇ. ALİ MUHTAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Enerji üreteçleri sıcaklık, ışık ve titreşim gibi çevresel enerji kaynaklarını kullanırlar ve bu kaynakların elektrik enerjisine çevirimini sağlarlar. Mikron düzeyli enerji üreteçlerinin gelişmesi ve yeni jenerasyon entegre devrelerin düşük güçlerde çalışabilmesi sayesinde, bu sistemlerin bataryalar yerine enerji kaynağı olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bunun sonucunda enerji üreteçeleri ulaşılması zor alanlara yerleştirilmiş sensörlere güç sağlamak amaçlı kullanılabilirler. Titreşimden üretilen elektrik enerjisi AA formunda olduğundan dolayı; verimli ve düşük güçlü bir arayüz elektronik devresi, özellikle düşük güç ve voltaj seviyelerinde üretilen sinyaller için önemli rol oynamaktadır. Bu çalışmanın temel amacı düşük voltaj seviyelerinde çalışan titreşim tabanlı elektromanyetik (EM) enerji üreteçleri için tamamen entegre ve pil gerektirmeyen bir elektronik devrenin tasarlanmasıdır. Düşük titreşim seviyelerinde (< 10 Hz) EM enerji üreteçlerinden elde edilen voltaj seviyeleri de düşüktür (
Özet (Çeviri)
Energy harvesters use environmental energy sources such as heat, light, and vibration, and convert them to electrical energy. The development of micro-scale energy harvesters together with the decreasing power demand of new generation integrated circuits, allow the use of these harvesters as energy source in microsystems as an alternative for batteries. Energy harvesting can then be used for supplying power to the sensors which operate in inaccessible environments, as an enabling technology. However, the generated electrical energy from vibration is in AC form, and design of an efficient and low power interface electronic circuit is crucial especially if the generated voltage and power of these harvesters are at low levels. The aim of this study is to design a fully-integrated and battery-free interface circuit for electromagnetic (EM) energy harvester with low voltage output. The voltage generated by EM energy harvesters is considerably low (