A portable stereo-video streaming system
Taşınabilir bir stereo-video aktarım sistemi
- Tez No: 340965
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son on yıl içerisinde 3B teknolojileri son kullanıcıya ulaşma konusunda oldukça ilerlemiştir. Yeni gezgin 3B gösterim yöntemleri ve de artan toplum beğenisi ile birlikte son on yıl içinde gezgin 3B çok önemli bir çokluortam öğesi olmuştur. Bu tez bir uçtan uca sistem olarak gerçek-zamanlı stereo-video yakalama, sıkıştırma ve gömülü platformlardan gezgin aygıtlara kablosuz duraksız iletim gerçeklemesini sunmaktadır. Verimli ve hızlı bir video aktarım sistemi oluşturabilmek için farklı 3B gösterim biçimleri ile H.264/AVC ve H.264/MVC için farklı kodlama yapıları denenmiştir. Farklı video aktarım yöntemleri üzerinde denemeler yapılmış ve en etkili olanı seçilmiştir. Sistemin son halinde H.264/AVC kodlama sistemi içerisinde yan-yana stereo-video gösterimi kullanılmıştır. Sistem, gönderici olarak DM3730 SoC ARM işlemcili bir aygıt ve alıcı olarak da otostereoskopik ekranlı bir gezgin aygıt kullanılarak gerçeklenmiştir. Sunulan mimari, kablosuz ağa bağlı olan gezgin kullanıcılar arasında 3B video iletişimini mümkün kılmaktadır. Sistem için başarım testleri gerçekleştirilmiş ve sonuçlar bu çalışma içerisinde sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last decade, 3D technologies have made a great advancement in reaching the end users. Many of the cutting-edge technology had the opportunity to reach the customers. With the increase in popularity of mobile electronics and the new mobile 3D multimedia displaying methods, the mobile 3D became a very important multimedia factor in the last decade. This thesis presents an implementation of real-time stereo-video capture, compression, and wireless streaming from embedded platforms to mobile devices, as an end-to-end system. There are different aspects of an end-to-end system. In order to create an efficient and fast video streaming system, we tested different encoding structures for H.264/AVC and H.264/MVC with different 3D video formats. Experiments on different video streaming techniques are conducted, and the most effective one is employed. On the final system, side-by-side Frame Packing Arrangement presentation of stereo-video is used in H.264/AVC encoding system. The system is realized by using DM3730 SoC ARM device as transmitter and a mobile device with autostereoscopic display as receiver. Presented architecture makes 3D video communication between the mobile users connected to a wireless network possible. Performance tests are conducted for the system, and the results are presented in this study.