Comparison of methods for robust parameter design of products and processes with an ordered categorical response
Sıralı kategorik çıktılı ürün ve proses parametre tasarımı için yöntem karşılaştırması
  1. Tez No: 340971
  2. Yazar: GONCA KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Kategorik çıktısı olan ürün veya prosesin robust tasarımın kalite iyileştirmeleri için yapılan endüstriyel deneylerde önemli rolü vardır. Çünkü endüstride sıralı kategorik kalite karakteristiklerine sürekli kalite karakteristiklerinden daha sık rastlanır. Bu çalışmada, sıralı kategorik çıktılar için kullanılan beş optimizasyon metodu birbiriyle karşılaştırılmıştır: Lojistik Regresyon Model Optimizasyonu (LRMO), Birikim Analizi (AA), Ağırlıklı Sinyal Gürültü Oranı (WSNR), Skor Tasarısı (SS), ve Ağırlıklı Olasılık Skor Tasarısı (WPSS). Bu metotların farklı robust tasarım problemlerinde davranışlarını gözlemlemek için herbir metot iki farklı tip problem üzerinde uygulanmıştır: en küçük-en iyi ve en büyük-en iyi. Kontrol edilebilir faktörlerin istatistiksel olarak anlamlı en uygun parametre değerlerini bulabilmek ve konum ve dağılım sonuçlarını optimize edebilmek için bütün örnekler çalışılmıştır. Bu beş metodun elde ettiği en uygun seviyeleri karşılaştırmak için üç performans kriteri kullanılmıştır: Sürekli verilerin (eğer uygulanabilirse) en uygun parametre değerlerindeki ANOVA modeli veya doğru model ile tahmin edilmiş SNR; hedef kategorinin LR modeli ile tahmin edilmiş görülme olasılığı; ve kategorilerin kümülatif yüzdeleri üzerinde ANOVA modeli ile tahmin edilmiş hedef kategorilerin görülme olasılığı. Sonuçlara dayanarak, bu çalışmada LRMO ve AA metotları çoğu örnekte en iyi performans sonuçlarını vermiştir. AA metodu LRMO, WPSS ve SS metotlarının aksine, konum ve dağılım etkilerinin ayrı analizine izin vermediği için eleştirildiğinden dolayı metotların farklılığını gösterebilmek için daha fazla örnek çalışılabilir ve ileri analizler yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Robust design of products or processes with categorical response has more momentous role in industrial experiments for quality improvements, because ordinal categorical quality characteristics are encountered more frequent than continuous ones in industry. In this study, five optimization methods for an ordered categorical response are compared with each other: Logistic Regression Model Optimization (LRMO), Accumulation Analysis (AA), Weighted Signal-to-noise Ratio (WSNR), Scoring Scheme (SS), and Weighted Probability Scoring Scheme (WPSS). In order to compare performance of these methods for different types of robust design problems, each method is individually applied on two different types of problems: smaller-the-better and larger-the-better. All examples are studied to find the optimal parameter settings of statistically significant controllable factors and trying to optimize both location and dispersion of the results. To compare the optimal levels derived from these five methods, three performance criteria are used: SNR at optimal parameter settings, estimated by ANOVA model of continuous version of data or true model (if applicable); probability of observing target category, estimated by LR models; and that of observing target category estimated by ANOVA models of cumulative percentage of categories. According to the results, LRMO and AA methods have the best performance results in most of the examples analyzed in this study. Since AA is criticized as not allowing analysis of location and dispersion effects separately but not LRMO, WPSS and SS, more examples and further analysis might be studied to show this discrepancy of the methods.