Investigation of catalytic properties and electronic structure of correlated material CeO2 with ab-initio computational methods
Güçlü korelasyonlu CeO2 malzemesinin katalitik özellikleri ve elektronik yapısının ilk ilkeler bilgisayar yöntemleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 340972
  2. Yazar: BURAK ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE TOFFOLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ceria (CeO2) malzemesi, kaynağı d veya f atomsal yörüngesine ait elektronlar olan güçlü elektronik yerel korelasyonun Hubbard modeli kullanlarak yoğunluk fonksiyoneli teorisi ile incelendi. Ceria atomsal f yörüngesine ait elektronlar içerebilen Ce atomlarından oluştuğu ve bu atomların korelasyon açısından yüzey ve kusurlu yapılarda farklı oluşundan, özelliklerinin tümünün doğru bulunduğu ya da geliştirildiği tek bir etkili Hubbard U değeri literatürde rapor edilememiştir. Bu malzemenin teorik incelemesinin geliştirilmesi için sahip olunması gereken ilk yaklaşım her farklı Ce atomuna farklı bir Hubbard U değeri uygulanması yani yerel olarak çözümlenmiş Hubbard U olmalıdır ve bu yaklaşım tezin odağındadır. Ceria (111) ve (110) yüzeyleri, CO ve Au bağlanmaları bu yaklaşımla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Density functional theory employed with Hubbard model addressing strong electronic local correlation source of which considered to be the occupation of d or f type atomic orbitals, since these are localized in space, is used to study ceria (CeO2) material. Since ceria exhibits occupied atomic f orbitals on Ce sites and these sites are not equivalent in correlation aspect when surface and defective structures considered, there has been no account of single Hubbard effecttive U value that captures or improves all the properties. Therefore, locally resolved Hubbard U, by this we mean different U values for every distinct Ce site, is the first approach which should be taken in order to find a method that improves the theoretical accounts of this material and this approach is in the focus of this thesis. Ceria (111) and (110) surfaces, CO and Au adsorptions are investigated with this approach.