Simulation-based VoIP performance evaluation under different traffic and codec conditions
Farklı trafik ve kodlayıcı koşulları altında benzetim tabanlı VoIPbaşarımı incelenmesi
  1. Tez No: 340980
  2. Yazar: BERK ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAN ECE SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzün daha fazla araştırma ve iyileştirmeye ihtiyacı olan en popüler çoklu ortam uygulamalarından biri Voice over Internet Protocol (VoIP) `dir. Benzetim araçları var olan ağ teknolojilerini test etmek ve yenilerini geliştirmek için gereklidir. Bu araçlar, ağ analizlerinde ve tasarım ve iyileştirme sorunlarını çözmede etkin bir şekilde kullanılmaktadırlar. Bu tezin odağı, farklı ağ topolojileri, trafik profilleri, kodekler ve kuyruk mekanizmaları altındaki VoIP trafiği tarafından elde edilen Hizmet Kalitesi desteğini değerlendirmek için yapılan geniş çaplı çalışmalardır. Bu amaçla, ilk olarak ağ benzetim araçlarının karşılaştırmalı bir değerlendirmesini yaptık. Buna bağlı olarak, geniş ağ eleman kütüphanesi ve trafik çeşitleri ile açık kaynak özelliğinden dolayı ns-2 `yi benzetim aracımız olarak seçtik. Daha sonra, literatürdeki önceki çalışmaların ışığında birkaç farklı senaryo tanımladık. Ns-2 ile birtakım benzetim deneyleri yürüttük ve gecikme, gecikmedeki değişim ve paket kayıp oranı gibi VoIP başarım değişkenlerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
One of todays most popular multimedia applications that needs more investigation and optimization is Voice over Internet Protocol (VoIP). Simulation tools are essential to test existing network technologies and develop new ones. They are effectively used for network analysis and solving design and optimization problems. The focus of this thesis is an extensive simulation study to evaluate the achieved Quality of Service (QoS) support by VoIP traffic under different network topologies, traffic profiles, codecs and queuing mechanisms. To this end, firstly we performed a comparative evaluation of network simulators. Accordingly, we selected ns-2 as our simulation tool because of its wide library of network components and traffic types and its open source facilities. Next, we defined a number of different scenarios guided by previous works in the literature. We conducted a set of simulation experiments with ns-2 and evaluated the VoIP performance parameters such as delay, jitter and packet loss ratio under these scenarios.