Kuzeybatı Anadolu'nun sılene L. türleri üzerinde taksonomik ve karyolojik araştırmalar
- Tez No: 34099
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
139 VI. ÖZET Bu araştırmada Caıyophyllaceae familyasından SİLENİ-'. L. cinsinin A2(A)-A6 kareleri içinde yer alan Kuzeybatı Anadolu' da yayılış gösteren türleri taksonomik ve karyolojik yönden incelenmiş, bölgedeki yayılışları belirlenmiştir. 1989-1993 yıllan arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda araştırma alanından aşağıda belirtilen 12 seksiyona ait, 3' ü endemik 19 tür saptanmıştır. TÜR SEKSİYON 1. Silene italica (L.) Pers. 2. S. viridiflora L. 3. S. marschallii C.A. Meyer. 4. S. olympica Boiss. 5. S. chlorifolia Sm. 6. S. paphlagonica Bornm. 7. S. otites (L.) Wibel. 8. S. cappadocica Boiss. and Heldr. 9. S. spergıılifolia (Desf) Bieb. 10. S. supina Bieb. subsp. pruinosa (Boiss.) Chowdh. 11. & sangaria Coode and Cullen 12. S. vulgaris (Moench.) Garcke. var. vulgaris 13. S. rhynchocarpa Boiss. 14. S. compacta Fisher. 15. S. alba (Miller)Krause subsp eriocalyciııa (Boiss. )Walters. 16. S. noctiflora L. 17. S..dichotoma Ehrh. subsp. siblhorpiana (Reichb)Reich. 18. S. gallica L. 19. S. bellidifolia Jacp. Sıphonomorpha Sıphonomorpha Lasiostemones Lasiostemones Sclerocalycina Chloraihe Otites Spergulifoliae Spergıılifolia Spergıılifolia Spergıılifolia lnflaiae Auriculatae Compactae illisanthe Elisanlhe Dicholomae Silene Silene Çalışmanın taksonomi bölümünde, araştırma alanında yetiştiği saptanan 19 türün teşhis anahtarı ile her türün ayrıntılı deskripsiyonlârı, çiçek açma zamanları, yetişme ortamları, Yeryüzünde ve Türkiye 'deki yayılışları verilmiştir. Her türün genel görünüşü, kaliks, petal ve kapsül şekillerine ait elle çizilmiş şekiller çalışmaya eklenmiştir. Ayrıca Silene türlerinin teşhisinde önemli rol oynayan tohumlar ayrıntılı olarak incelenmiş; stereo mikroskobunda ve scanning elektron mikroskobunda (SEM) çekilen resimler verilmiştir.140 Araştırmanın karyoloji bölümünde, her türe ait kromozomlar kök uçlarından aseto-orsein metoduyla yapılan preparatlardan yararlanılarak incelenmiştir. Somatik kromozomlara ait mikrofotoğraflar karyogram ve idiogramlar çalışmaya eklenmiştir. Kromozom sayısının 1 5 türde 2n= 24, 4 türde 2n= 48 olduğu tespit edilmiş ve temel sayı X=12 olarak belirlenmiştir. Ortalama kromozom uzunluğu yaklaşık 1 u ile 4.548 u arasında bulunmuştur. Ayrıca dioik olan S. ol ite s ile S. alba subsp. eriocalycina ' nın eşem kromozomları tespit edilmiştir. Çalışmaların sonunda taksonomik ve karyolojik incelemelerin sonuçlarıyla, her türün kromozom morfolojilerine ait analizler tablolar halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
141 VII. S U M M A R Y in this research, this species belonging to the genus SİLENE L.(Caryophyllacae), in the Northwest Anatolia located in A2(A) - A6 grid squares has been studied taxonomically and karyologically. in addition, the distribution in the investigation area is given. 19 species (3 of them endemic) written below, that belong to 12 sections have been found as a result of investigation betvveen the years 1989 and 1993. SPECİESSECTİONS 1.Silene italica (L.) PersSiphonomorpha 2.S. viridiflom L.Siphonomorpha 3.S. marschallii C. A. MeyerLasiostemones 4.S. olympica Boiss.Lasiostemones 5.S. chlorofolia Sm.Sclerocalycina 6.S. paphlagonica Bornm.Chloranthe 7.S. otites (L.) WibelOtites 8.S. cappaddocica Boiss. and Heldr.Spergulifoliae 9.S. spergıtlifolia (Desf.) Bieb.Spergulifoliae 10.S. supina Bieb subsp. pminosa (Boiss.) Chowdh.Spergulifoliae 11.S.sangaria Coode and GüllenSpergulifoliae 12.S. vulgaris (Moench) Garcke var. vıılgarisInflatae 13.S. rhynchocarpa Boiss.Anriculatae 14.S. compacta FisherCompactae 15.S. alba (Miller) Krause.,subsp eriocalycina (Boiss.) Walters Elisanthe 16.S. nocüflora L.Elisanthe 17.S. dlchotoma Ehrh. subsp sibthorpiaııa (Reichb)Reich.Dichotomae 18.S.gallica L.Silene 19.S. bellidifolia Jacp.Silene '>t'" < in the taxonomic part of the study, identification key for 19 species1 growing of the research area, in addition; the detailed description of each species with flowering time, habitat and their distribution both in Turkey and on the earth are also given.142 The habit of each species, hand drawings of their calyx, petal and capsul structures are also included. Besides these, seeds which have an important role in the identification of Silene species are examined in detail. The seeds were examined and their photographs were taken on stereo microscope and scanning electron microscope (SEM) are added to the paper, as well. The karyologic section of the study, the chromosomes of each species are observed by the method of aceto-orcein applied in root tips. The microphotographs of somatic chromosomes, their karyograms and idiograms are also involved. The chromosome number was found in 1 5 species 2n=24, in 4 species 2n = 48 and based on X=12. The average chromosome length is between 1 - 4.548 u. In addition, sex chromosomes of dioic species (S. otiles and S. alba ) are noticed. The taxonomic and karyologic results of the study and the analysis of chromosomal morphology of each species are shown as tables.