Uncertainties in reservoir limit test results: Effect of input parameters
Rezervuar sınır test sonuçlarındaki belirsizlikler: Girdi parametrelerinin etkisi
- Tez No: 340996
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kuyu test verilerinden elde edilen rezervuar parametreleri rezervuar yönetimi için gereklidir. Kuyu test değerlendirmesi, özellikle rezervuar sınırlarının varlığının belirlenmesi için çok önemlidir. Yeni kuyu yerleri verebilme, kuyu yerleşimini belirleme ve kuru kuyulardan kaçınarak, rezerv tahminini doğru bir şekilde hesaplanması sağlanır. Test parametrelerini hesaplamada kullanmadan önce, girdi verilerinin büyük bir hassasiyetle belirlenmesi gereklidir. Girdi verilerinin hataları kaçınılmaz bir konu olduğu için, bu hataların sınır testlerinden elde edilen sonuçların belirsizliğine katkı sağladığı göz ardı edilmemelidir. Kuyu testleri yorumlanırken, girdi parametrelerinin her birinin kendi hata kaynağını getirdiği bilinmelidir. Bu tezde, rezervuar kayaç ve akışkan özellikleri gibi girdi parametrelerden kaynaklanan ayrıca basınç ve debi gibi kaydedilen veriden kaynaklı belirsizlikler dikkatli bir şekilde tartışılmıştır. Bu verilerle deneysel dizayn tasarlanmıştır. Hataları en aza indirmek ve güvenlik sınırlarını arttırmak için, birden fazla kapamalar, yeterli akış sonrası uzun süreli kapamalar ve bunların yeterli olmadığı yerlerde deconvolüsyon yöntemi kullanılmıştır. Deneysel dizayndan elde edilen örneklerin kullanılmasıyla elde edilen sonuçlar tahmini model oluşturmakta kullanılmış ve hassasiyet analizi yapılmıştır. Böylece gerçek saha verileri ile bu verilerdeki hataların belirlenmesi ve belirlenmesinde kullanılan yöntemler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reservoir parameters from the well test data are essential for reservoir management. Especially the identification the presence of the reservoir boundaries is important for an appraisal well testing. Providing reserve estimation, identifying new well locations and well placement and avoiding dry holes are some important outcomes. However more work on precision of the input data is needed before using the calculated well test parameters. Lots of ambiguity in the results obtained from well tests should be considered because these input data is inevitably subject to estimation errors. When used in well test interpretation, each of them also brings its own source of errors. In this thesis, uncertainties caused by input parameters (rock properties and fluid properties) and measured data (flow rate and pressure) is discussed rigorously. By using the determined input parameters an experimental design is constructed. To reduce the errors and increase the confidence intervals, some remedies are used such as analyses procedure (use of deconvolution), design of well tests (longer build up times and more than one build up period after sufficient flow period). After running the cases of the experimental design, the results are used to develop a linear predictive model to conduct sensitivity analysis. A real field example is presented to illustrate such errors and the applied remedies to field application.