Molecular modelling of some explosives and propellants
Bazı patlayıcı ve yakıtların moleküler modellenmesi
  1. Tez No: 340997
  2. Yazar: SERHAT VARIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN LEMİ TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Patlayıcılar, darbe, şok, kıvılcım, alev, ısı, ya da kimyasal ya da herhangi basit bir enerji kaynağı ile aktive olan, kimyasal ya da enerjik olarak kararsız maddelerdir. Patlama sonrasında ani bir genleşme olur ve bu da genellikle ısı ve basınçta büyük değişikliklerin olmasına neden olur. İnsan vücudu elektrostatik boşalması, darbe veya şok gibi nedenlerle mühimmatların kasıtsız aktive olmasından kaynaklanan ve felaketle sonuçlanan patlamalardan dolayı, patlayıcı özelliklerini aydınlatan teorik ve hesaplama çalışmaları, enerjik malzeme biliminde popüler bir konu olmuştur. Patlama hızı ve patlama basıncı, enerjik malzeme patlayıcı performanslarının değerlendirilmesini sağlayan önemli balistik parametrelerdir. Patlama özellikleri, kuantum kimyasal hesaplamalarla belirlenen yoğunluk ve oluşum ısısı parametrelerine dayalı Kamlet-Jacobs denklemlerini kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmadaki patlayıcılar, SPARTAN paket program kullanılarak yoğunluk fonksiyonel teorisiyle B3LYP/6-31G (d,p) düzeyinde incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda, şimdiye kadar literatürde yer almayan moleküller dizayn edilmiştir. Bu moleküller arasında nispeten duyarsız ve yüksek enerji yoğunluklu malzemelere aday moleküller olduğu gösterilmiştir. Bu tez, ayrıca uçaklarda kullanılan sıvı yakıtları (JP-10 ve JP-900) da incelemektedir. Yakıtların hidroperoksit yoluyla yükseltgenmesi ve yükseltgenen yakıtların bozunmalarını göz önünde bulundurulmuştur. Hem JP-10 hem de JP-900 için en olası bozunma ürünleri de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Explosive is an energetic material, which may be initiated by friction, impact, shock, spark, flame, heating, or any simple submission of an energy pulse, that either is chemically or else energetically unstable or yields a rapid expansion of the material usually accompanied by the production of heat and large changes in pressure. Due to many tragic explosions resulting from unintended initiation of munitions by human body electrostatic discharge, impact or shock, theoretical and computational studies that clarify their various explosive properties and some other features became hot subject in energetic materials science. Detonation velocity and detonation pressure are the significant ballistic parameters to estimate the explosive performances of energetic materials. The detonation properties have been evaluated by the Kamlet-Jacobs equations, based on the quantum chemically calculated densities and heat of formation values. The explosives in the present study have been investigated with Density Functional Theory at B3LYP/6-31G(d,p) level by SPARTAN Package Program. It has been found that there might be some candidates of relatively insensitive and high energy density materials among the considered molecules so far not mentioned in the literature. The thesis also concentrates on liquid aviation fuels (jet propellants, JP) that are employed in aircrafts, namely JP-10 and JP-900. The oxidation of the fuels through hydroperoxidation and decomposition of the formed hydroperoxides are considered. Feasible decomposition products are determined for both JP-10 and JP-900 hydroperoxides.