Investigation of condensation in microchannels
Mikrokanallarda yoğuşmanın incelenmesi
  1. Tez No: 897461
  2. Yazar: BURAK ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFULLAH KUDDUSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte daha küçük alanlardan daha fazla ısı geçişini sağlayacak yöntemlere ihtiyaç duyulmuştur. Bu sebeple çift fazlı akışlar gizli ısı sayesinde yüksek miktarda ısı geçişini mümkün hale getirdiği için sanayide uzun yıllardır bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Üretim tekniklerinin gelişmesi ile birlikte daha küçük boyutlarda kanallar üretilebilir hale gelmiş ve makro boyutlardaki ısı değiştiricilerden mikro boyuttaki ısı değiştiricilerin de sanayide kullanılması giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Düşük hacime karşılık yüksek yüzey alanına sahip olması, mikrokanallardaki akışların makro ölçekteki kanallardan akışlara göre daha yüksek ısı geçişi performansına sahip olmasını sağlar. Mikrokanallardaki akışlarda yerçekimi kuvvetinin etkisi azalmakta, yüzey geriliminin etkisi artmaktadır. İklimlendirme, otomotiv, elektronik soğutma gibi alanlarda kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışmada, 0.399 mm hidrolik çaplı kanallara sahip yatay mikrokanallar bloğunda R600a'nın yoğuşması deneysel olarak incelenmiştir. R600a'nın yerel yoğuşma ısı geçiş katsayıları, 35°C, 40°C ve 45°C doyma sıcaklıklarında ve 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akılarında incelenmiştir. Ayrıca, kanal uzunluğunun tüm kuruluk derecesi aralığını ölçmeye yetersiz olduğu koşullardaki ölçümlerin etkisini anlamak için değişen giriş kuruluk derecelerinde deneyler yapılmıştır. Yerel ısı geçişi katsayısı ölçümlerinin, literatürde belirtilen korelasyonlarla karşılaştırılması yapılmıştır. Ayrıca, 45°C doyma sıcaklığında tüm kütle akıları için akış rejimlerini/tiplerini belirleyebilmek için görselleme çalışması yapılmıştır. Deneylerin sonuçları haritalandırılmış ve literatürde belirtilen diğer haritalarla karşılaştırmalar yapılmıştır. Ayrıca, yapılan ölçümler sonucunda yeni bir 3-taraflı yerel yoğuşma ısı geçişi katsayısı korelasyonu önerilmiştir. Bu korelasyonun katsayıları, daha hassas bir hesaplama yapılabilmesi için, her doyma sıcaklığı ve kütle akısı için ayrı olacak şekilde verilmiştir. Önerilen korelasyon ölçüm verileri ile karşılaştırılmış ve ortalama mutlak hata ±%10.1-16.3 aralığında bulunmuştur. Bu amaçla yeni bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu deney düzeneğinde ATEX-sertifikalı mikro dişli pompa, Coriolis kütle debimetresi, buharlaştırıcı ısı değiştirici, mikrokanal modülü, son yoğuşturucu ısı değiştiricisi ve soğutkan rezerv deposu gibi ana bileşenler bulunmaktadır. Mikro dişli pompalar sabit ve kararlı bir akış sağladığı için bu gibi sistemlerde tercih edilmektedir. Soğutkan çevrimi hattında, ATEX-sertifikalı mikro dişli pompa R600a soğutkanını sistemde çevirmektedir. Bu pompanın emişinde bir pislik tutucu ve basma hattında ise bir çekvalf bulunmaktadır. İlerleyen R600a akışkanı Coriolis kütle debimetresinden geçmekte ve böylelikle mikrokanallardaki kütle akısı hesaplanabilmektedir. R600a daha sonra buharlaştırıcı görevi gören ısı değiştiriciye girmekte ve burada deney için istenen kuruluk derecesi ve doyma sıcaklığı koşullarına getirilmektedir. Bu ısı değiştiriciye, su banyosu tarafından sıcak su sağlanmakta ve bu sıcak su da sistemde bir mikro dişli pompa vasıtasıyla çevrilmekte ve debisi ayrı bir Coriolis kütle debimetresi ile ölçülmektedir. Böylelikle ısı değiştiricide R600a'ya iletilen ısı miktarı hesaplanabilmektedir. Koşullandırılmış olan R600a mikrokanal modülünün üst bölgesinden geçirilerek yoğuşması gerçekleştirilmektedir. Yoğuşan R600a daha sonra mikrokanal modülünden çıkarak son yoğuşturucu ısı değiştiricisinden geçirilmekte ve soğutkan rezervine ulaşmaktadır. Bu sayede R600a soğutkanının ATEX-sertifikalı mikro dişli pompaya sıvı fazda girmesi garanti altına alınmaktadır. Deney düzeneği hattının çeşitli noktalarına basınç ölçerler, AA sınıfı RTD'ler, T-tipi termokupllar yerleştirilerek ölçümler alınmıştır. Mikrokanal modülü ise, alüminyum bir blok ve görsellemeye imkan tanıması için üstünde bulunan 20 mm'lik pleksi levha, bu blok ve pleksi levhanın birleştirilebilmesi için ikinci bir alt pleksi levha ve alüminyum bloğun altından soğutucu suyun geçebilmesi için tasarlanmış parçalardan oluşmaktadır. Bu alüminyum bloğun üst yüzünde 19 adet mikrokanal bulunmaktadır. Alüminyum blokta ısı akısını ölçebilmek için, 10 adet üstte ve 10 adet altta aynı hizada olacak şekilde termokupl delikleri bulunmaktadır. Böylelikle alüminyum blok 10 ayrı hesaplama bölgesine ayrılmıştır. Bu deliklere termal macun ile T-tipi termokupllar yerleştirilmiş olup, alt ve üst termokupllar arasında ölçülen sıcaklık farkı kullanarak her bir bölge için ısı akısı hesaplanmaktadır. Bu bloğun altından, yoğuşmanın gerçekleşebilmesi için, soğutucu su geçirilmektedir. Bu soğutucu su da ayrı bir su banyosundan sağlanmakta, mikro dişli pompa kullanılarak çevrimi yapılmakta ve Coriolis kütle debimetresi ile debisi ölçülmektedir. Bu modülün soğutkan R600a giriş ve çıkışına T-tipi termokupl ve basınç ölçerler yerleştirilmiştir. Bu sayede soğutkanın giriş ve çıkış koşulları ölçülmüştür. Aynı şekilde soğutucu su hattının da giriş ve çıkışlarında sıcaklık ölçümleri için T-tipi termokupllar konumlandırılmış ve soğutucu suya olan toplam ısı geçişi ölçümlenebilmiştir. Deney düzeneğinin doğrulaması için öncelikle tek fazlı (sıvı) deneyler gerçekleştirilmiştir. Bu deneylerde farklı Reynolds sayılarında ve giriş sıcaklığında R600a geçirilmiş ve soğutkan ile soğutucu su taraflarındaki giriş ve çıkış koşullarından hesaplanmış ısı geçiş miktarı ile termokupllardan ölçülen ısı geçiş miktarları karşılaştırılmıştır. Ölçümlerde görülen en yüksek fark, soğutkan ve termokupl ölçümleri arasında %1.1, soğutkan ve soğutucu su arasında ise %-2.8 olarak gerçekleşmiştir. Bu testlerde termokupl tarafı için maksimum ölçüm belirsizliği %3.9 olarak hesaplanmış ve bu belirsizlik alüminyum külçenin ısı iletim katsayısı belirsizliği olarak yerel yoğuşma ısı geçiş katsayısı ve ısı akısı ölçümlerinin belirsizliğinde kullanılmıştır. Tek fazlı doğrulama testlerinin ardından çift fazlı yoğuşma testlerine geçilmiş, toplamda 50 adet deney yapılmış ve 452 adet ölçüm verisi toplanmıştır. 35°C doyma sıcaklıklığında yapılan deneyler 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları için sırasıyla 0.81-1, 0.71-1, 0.61-1 ve 0.39-1 giriş kuruluk dereceleri aralığında yapılmıştır. Bu deneylerde uygulanan soğutma ısı akısı 16.2 ile 21.2 kW/m2 arasında olmuştur. Deneyler sonucunda, farklı giriş kuruluk derecelerinde hesaplanan yerel ısı geçiş katsayılarının belirli bir alt limit giriş kuruluk derecesine kadar benzer olduğu görülmüştür. Düşük giriş kuruluk dereceleri deneylerinde 0.3 kuruluk derecesi değerinin altındaki noktalar için alınan ölçümlerde, yüksek giriş kuruluk derecesi ile yapılan deneylerde alınan ölçümler ile farklılık olduğu gözlemlenmiştir. Bu farklılığın, giriş kuruluk derecesinin düşük olduğu durumlarda, kanal boyunca çift fazlı bölgenin uzunluk olarak baskın olmadığı koşullarda yaşanan akıştaki titreme sebebiyle olduğu yorumlanmıştır. Bu titreme sebebiyle ölçüm yapılan noktada çift fazın ve sıvı fazın dönüşümlü olarak görülmesi alınan ölçümün daha düşük çıkmasına sebep olduğu görülmüştür. 40°C doyma sıcaklıklığında yapılan deneyler 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları için sırasıyla 0.74-1, 0.58-1, 0.52-1 ve 0.58-1 giriş kuruluk dereceleri aralığında yapılmıştır. Bu deneylerde uygulanan soğutma ısı akısı 21.2 ile 24.3 kW/m2 arasında olmuştur. Bu doyma sıcaklığında yapılan deneylerde akışın titremesinin etkisi 66 kg/m2s kütle akısında daha belirgin olarak görülmüş ve giriş kuruluk derecesi 1 olan deneyde 0.08 kuruluk derecesi için ölçülen ısı geçiş katsayısı 8 kW/m2K iken; 0.58 giriş kuruluk derecesiyle yapılan deneyde aynı nokta 2.3 kW/m2K olarak ölçülmüştür. 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları arasındaki bu aradaki fark, 35°C deneylerinde de olduğu gibi, titreşimin azalmasıyla daralmıştır. 45°C doyma sıcaklıklığında yapılan deneyler 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları için sırasıyla 0.76-1, 0.72-1, 0.48-1 ve 0.72-1 giriş kuruluk dereceleri aralığında yapılmıştır. Bu deneylerde uygulanan soğutma ısı akısı 22.2 ile 28.6 kW/m2 arasında olmuştur. 66 kg/m2s kütle akısı deneyinde, 35°C ve 40°C testlerinden farklı olarak, 0-0.4 kuruluk dereceleri arasında ölçülen ısı geçiş katsayısı daha da azalan bir eğimde olduğu görülmüştür. Daha yüksek soğutma ısı akısı gerçekleşmesi sebebiyle tam yoğuşmaya ulaşma uzunlukları da kısalmış ve bu sebeple 45°C doyma sıcaklığındaki 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları deneylerinde akış titreşiminden etkilenmeyecek giriş kuruluk dereceleri daha yüksek olmuştur. Toplanan veriler, bu titreşim kaynaklı farklı ölçümler gösteren noktalar dışarıda tutularak, üçüncü dereceden polinom ile ifade edilerek yerel yoğuşma ısı geçiş katsayıları kolay karşılaştırma yapılabilmesi amacıyla tekrar oluşturulmuştur. Bu yöntem ile 0.15-0.95 kuruluk dereceleri arasında ortalama yerel yoğuşma ısı geçiş katsayıları 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları için sırasıyla: 35°C doyma sıcaklığı için 11.3, 12.7, 14.4 ve 13.4 kW/m2K, 40°C doyma sıcaklığı için 7.6, 11, 11.3 ve 12.6 kW/m2K, 45°C doyma sıcaklığı için 4.6, 7.8, 11 ve 11 kW/m2K olarak hesaplanmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, ısı geçiş katsayılarının doyma sıcaklığı düştükçe arttığı görülmüştür. Bu sonuç R600a'nın termofiziksel özelikleri sebebiyle olmuştur. Benzer sonuç literatürdeki diğer çalışmalarda da görülmüştür. Artan kütle akısı ise, belirli bir kütle akısına kadar yerel yoğuşma ısı geçiş katsayılarını artırmıştır. 45°C doyma sıcaklığında 82 ve 98 kg/m2s kütle akılarında fark neredeyse görülmemiştir. Benzer sonuç 35°C doyma sıcaklığında da görülmüş, hatta 98 kg/m2s kütle akısında bir miktar azalış meydana gelmiştir. Artan kütle akısı beraberinde sürtünme ile olan basınç kaybını da artıracaktır. Bu sebeple, kanal boyunca her nokta için basınç kaybından ötürü oluşan doyma sıcaklığındaki değişimin hesaba katılması önerilmiştir. Literatür ile benzer olarak, kuruluk derecesi azaldıkça yerel yoğuşma ısı geçiş katsayıları düşme eğiliminde olmuştur. Her bir deney için ısı akısı ve yerel yoğuşma ısı geçiş katsayısı için ortalama ölçüm belirsizliği hesaplanmış ve sırasıyla %4.7-6.0 ve %5.6-15.4 aralığında bulunmuştur. Sonraki aşamada, akış rejimlerini/tiplerini anlayabilmek için 45°C doyma sıcaklığında 50, 66, 82 ve 98 kg/m2s kütle akıları için ayrıca deneyler yapılmış ve akış hızlı kamera yardımıyla görsellenmiştir. Görselleme sonuçları modifiye edilmiş Weber sayısı (We*), boyutsuz yüzeysel gaz hızı (Jg*) ve Martinelli parametrelerine (Xtt) göre haritalanmıştır. Yoğuşan sıvı R600a'nın öncelikle kanal köşelerinde biriktiği görülmüştür. Yoğuşma devam ettikçe bu köşelerde biriken sıvı fazın büyüyerek yukarıdan bakıldığında uçlarının birbirlerine yakınlaştığı gözlemlenmiştir. Akışın ilerleyen bölgelerinde bu uçlar dalgalı bir forma kavuşmuş ve yoğuşan sıvı miktarı arttıkça birbirlerine çarpmaya başladıkları gözlenmiştir. Buraya kadar halkasal (annular) akış tipi gözlenmiş ve sisli (mist) akışa rastlanmamıştır. Bu çarpmalar sonrasında sıvı fazda artış ile birlikte ana akıştan habbeli/tıkaç (slug) formunda ayrılmalara rastlanmıştır. Yoğuşma devam etmesiyle birlikte birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) akış yerini giderek habbeli (bubbly) akışa bırakmıştır. Ölçümlere göre halkasal (annular) akış Jg* > 2.7 ve Xtt < 0.58 koşullarında gerçekleşmiştir. Birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) ve habbeli (bubbly) akış tipleri Jg* 0.77 koşullarında gerçekleşmiştir. Modifiye edilmiş Weber (We*) sayısına göre, halkasal (annular) akış We* > 2.18, birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) ve habbeli (bubbly) akış tipleri We* < 2.22 koşulunda gözlemlenmiştir. Bu gözlemlerin sonucunda alınan bu sınır değerler, yerel yoğuşma ısı transferi katsayısı için yapılmış çift fazlı deney verilerine uygulanmıştır. Sınırlar dışında kalan değerler için de, kuruluk derecesi şartı kullanılarak, x > 0.2 koşulunu sağlayan noktalar halkasal (annular) akış, bu limitin altında kalan değeler birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) ve habbeli (bubbly) akış olarak sınıflandırılmıştır. Böylelikle yenilenmiş sınır değerler elde edilmiştir. Çıkan sonuçlara göre, halkasal (annular) akış Jg* > 2.12 ve Xtt < 0.74 koşullarında, birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) ve habbeli (bubbly) akış tipleri Jg* < 3.2 ve Xtt > 0.79 sınır koşulları bulunmuştur. Modifiye edilmiş Weber (We*) sayısına göre, halkasal (annular) akış We* > 1.86, birleşik-iri habbeli/tıkaç (slug) ve habbeli (bubbly) akış tipleri We* < 2.38 koşulunda bulunmuştur. Yapılan ölçümler literatürde verilen haritalar ve koşullar ile karşılaştırılmıştır. R600a yerel yoğuşma ısı geçişi katsayılarının, 0.399 mm hidrolik çap için 50-98 kg/m2s kütle akısı aralıklarında bu çalışmada kullanılan deneysel yöntem ile verilmesi, bu koşullar altında farklı giriş kuruluk derecelerinin ölçüme etkilerine dair sonuçların paylaşılması, yeni bir yerel yoğuşma ısı geçişi katsayısı korelasyonu önerilmesi ve akışın görsellenmesi bu çalışmanın özgün özellikleri arasındadır.
Özet (Çeviri)
Advancements in the industry have raised the need for higher-capacity heat transfer. Two-phase flows have been primarily used for this purpose for quite a while. As manufacturing capabilities have improved, the fabrication of smaller passages has become possible. This brought the possibility of heat transfer from microchannel passages. Due to their high area-to-volume ratio, the heat transfer capability in microchannel flows increases significantly compared to macrochannels. Thus, interest in two-phase flows in microchannels has risen in the literature. In this study, R600a condensation in a horizontal multiport microchannel with a 0.399 mm hydraulic diameter is investigated experimentally. Local condensation heat transfer coefficients of R600a were investigated at saturation temperatures of 35°C, 40°C, and 45°C under mass fluxes of 50, 66, 82, and 98 kg/m2s. Additionally, tests were conducted for varying inlet vapour qualities to understand its effect on measurements for conditions where channel lengths are not sufficient to measure the entire range of vapour quality at once. Measured data of local heat transfer coefficients were then compared to the correlations stated in the literature. Moreover, the flow at 45°C saturation temperature for all mass fluxes was visualized with additional tests to understand the flow regimes. The outcomes of the experiments are presented on a map, and a comparison to maps stated in the literature is made. Furthermore, a new 3-sided condensation heat transfer coefficient correlation is proposed, and the MAEs were found to be between ±10.1-16.3%. For this purpose, an experimental test rig is built. This test rig includes an ATEX micro gear pump, a Coriolis mass flowmeter, an evaporator, an aluminium block assembly, a post-condenser, and a liquid reservoir. On the refrigerant loop, several pressure transducers, Class AA RTDs, and T-type thermocouples are mounted for measurement. Briefly, R600a refrigerant is circulated through the system with the help of the ATEX micro gear pump, and its flow rate is measured by the Coriolis mass flow meter. Afterwards, R600a is conditioned to the desired inlet conditions by the evaporator and enters the microchannel block assembly. While R600a passes through the upper channels, coolant water is circulated through the bottom of this block to perform condensation. Then, R600a leaves the microchannel block assembly and travels through the post-condenser to achieve a subcooled liquid phase. Finally, R600a accumulates in the reservoir, and the loop is completed. Each water line circulated through the evaporator, post-condenser, and coolant side of the aluminium block is conditioned in separate water baths and circulated by separate micro gear pumps. The fin analysis method is applied, assuming the fin tip is adiabatic and conduction heat transfer through the aluminium block is one-directional. The aluminium block has 20 thermocouple holes; 10 of them are on the upper side, and the other 10 are placed below them. Thereby, the aluminium block has 10 measurement sections. The temperatures at the upper and lower thermocouples are measured to find the heat flux passing through, and the local condensation heat transfer coefficient is calculated for each section. Prior to condensation tests, a series of single-phase tests are performed to validate the measurement accuracy. The maximum measurement difference between thermocouples and the refrigerant side was 1.1%, and between the refrigerant side and the coolant side was -2.8%. After single-phase validation, 50 two-phase condensation tests were conducted, and 452 data points were collected. It has been observed that, varying inlet vapour quality does not significantly affect local heat transfer coefficients measured if the entering vapour quality allows two-phase flow to be dominant in the channel. Local condensation heat transfer coefficients measured are similar to each other until inlet vapour quality reaches a lower limit. It has been seen that flow starts to fluctuate at lower inlet vapour qualities, and measurements showed a difference for vapour quality values under 0.3 when compared to higher inlet vapour quality tests. Thus, these data are excluded, and a third-order polynomial trendline is obtained for a clear comparison. The average heat transfer coefficients measured at 35°C were 11.3, 12.7, 14.4, and 13.4 kW/m2K; at 40°C were 7.6, 11, 11.3, and 12.6 kW/m2K; and at 45°C were 4.6, 7.8, 11, and 11 kW/m2K for mass fluxes 50, 66, 82, and 98 kg/m2s, respectively. As an expected outcome, condensation heat transfer coefficients decrease with decreasing vapour quality and increase with decreasing saturation temperature. Moreover, increasing mass flux increases the condensation heat transfer coefficient to a certain mass flux. Average experimental uncertainties for heat fluxes and condensation heat transfer coefficients of each test are calculated in the range of 4.7-6.0% and 5.6-15.4%, respectively. Visualization tests for 45°C saturation temperature showed that the condensation flow regime is initially annular. Then, as the condensate amount increases, the condensation accumulated on the corners gets thicker, and the tip at each side starts to oscillate in a wavy form. As condensation continues, these sides start to collide and then merge, and separate a slug from the main flow. Thus, the annular regime is followed by slugs and then bubbly flow. Visualization outcomes showed that the annular regime occurred for conditions Jg* > 2.7 and Xtt < 0.58. The slug and bubbly flow regimes occurred for conditions Jg*< 2.8 and Xtt > 0.77. In terms of modified We* number, the annular regime occurred for conditions We* > 2.18; the slug and bubbly flow occurred for We* < 2.22. Afterwards, these conditions were applied to the data collected during two-phase condensation tests. The points that fall within the not represented area are categorized according to their vapour quality. Points x > 0.2 are assumed to be annular and below this limit are assumed to be slug/bubbly flow. Therefore, regime boundaries are updated as the annular regime occurred for conditions Jg* > 2.12 and Xtt < 0.74, and slug and bubbly regimes occurred for conditions Jg* < 3.2 and Xtt > 0.79. In terms of modified We* number, the annular regime occurred for We* > 1.86, and the slug and bubbly flow occurred for We* < 2.38. These updated final conditions are then compared to the maps or conditions given in the literature, and a discussion is made.