Investigation of the structural properties of low dimensional nanostructures: Molecular dynamics simulations
Düşük boyutlu nanoyapıların yapısal özelliklerinin incelenmesi: Molekül dinamiği benzetişimleri
- Tez No: 341003
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, farklı atomlardan ve geometrilerden oluşturulmuş nanoyapıların yapısal ve termodinamik özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Söz konusu nanoyapılar bor nitrür nanoparçacıklar, silisyum nanoteller ve testere dişi grafen nanoşeritlerdir. Bor nitrür nanoparçacıkların ısı sığalarının hesaplanması amaçlanırken, diğer yapıların tek eksenli gerinim altındaki mekanik özellikleri incelenmiştir. Üretilen bu modellerin yapılarının farklı sıcaklıklardaki davranışları, her bir sisteme uygun atomistik potansiyel enerji fonksiyonları kullanılarak klasik moleküler dinamik benzetimi tekniği ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the structural and thermodynamic properties of nanostructures which are generated from different atoms and geometries. The nanostructures in question are boron nitride nanoparticles, silicon nanowires along with sawtooth-like graphene nanoribbons. The goal is to calculate the specific heat values of boron nitride nanoparticles while the mechanical properties of the other nanostructures are investigated under uniaxial strain. The structural behaviors of these generated nanoparticles at different temperatures are investigated by classical molecular dynamics simulation technique with atomistic potential energy functions that are suitable for each system.