Killing family of tensors in classical gravitational theories
Klasik kütleçekim kuramlarında kıllıng tensör ailesi
- Tez No: 341004
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZGÜR SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde Killing tensör ailesinin (Killing vektörleri, Killing tensörleri ve Killing-Yano tensörleri) temel özellikleri incelendi. Bunların hareket sabitleri ve korunan kütleçekimsel yükler ile ilişkileri araştırıldı. Kerr uzayındaki bir test parçacığının dördüncü hareket sabiti ile Killing tensörü arasındaki ilişki incelendi. Açıkorur Kütleçekim kuramının çözümü olan yeni bir metrik için benzer bir analiz yapıldı. Daha sonra, Killing-Yano tensörü ve bununla korunan kütleçekimsel yük tanımlanması için kullanılan yöntem ele alındı. Son olarak, bulunan yeni bir özdeşlik verildi ve bunu kullanarak sözü edilen yöntemin bir eksikliğini gidermek için geliştirilen bir yaklaşım sunuldu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the basic properties of the Killing family of tensors (Killing vector, Killing tensors and Killing-Yano tensors) are considered. Their relationship with integrals of motions and conserved gravitational charges are also discussed. The fourth constant of motion of a test particle in Kerr spacetime and its relationship with Killing tensor are reviewed. We have done a similar analysis for the newly discovered solution of Conformal Gravity. Next, the use of Killing-Yano tensors in the procedure for defining conserved gravitational charges is discussed. Finally, a new identity is introduced, and its use in a new approach to overcome a shortcoming of the former construction is given.