Design of a reconnaissance and surveillance robot
Bir keşif ve gözetleme robotunun tasarımı
  1. Tez No: 341009
  2. Yazar: ERMAN ÇAĞAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tezin kapsamı bir insanın taşıyabileceği boyutlarda bir keşif ve gözetleme robotunun tasarımıdır. Tasarım gerekleri sebebi ile tezin odağı özellikle atış şokundan gelecek hasarı en aza indirmek ve karbondioksit gazı ile zıplama potansiyelinin araştırılmasıdır. Ayrıca robotun elektromekanik tasarımı da isterlere uygun olacak şekilde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Scope of this thesis is to design a man portable robot which is capable of carrying out reconnaissance and surveillance missions. Due to design needs, the study is mainly focused on throw impact damage mitigation and hopping potential with carbon dioxide gas. Also, electromechanical design of the robot is carried out according to the design specifications.