Machining of polycarbonate for optical applications
Polikarbonatın optik uygulamalar için işlenmesi
- Tez No: 341008
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ SAHİR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Polikarbonat, birçok cam türüne göre üstün ışık geçirgenliğine sahip, görünür ışık için son derece şeffaf, çok güçlü ve dayanıklı bir malzemedir.Polikarbonat, bu üstün özellikleri nedeniyle, optik uygulamalarda en yaygın kullanılan malzemelerden biridir. Yüzey kalitesinin optik performans için ana unsurlardan biri olması nedeniyle, en iyi yüzey kalitesini elde etmek için kullanılması gereken optimum kesme deneysel olarak incelenmiştir. Polikarbonat örnekleri elmas uçlu torna ile işlenmiş ve yüzey pürüzlülüğü Beyaz Işık ?nterferometresi ile ölçülmüştür. Bruel&Kjaer 4524B türü ivmeölçer titreşim ölçümlerinde kullanılmıştır. Optimum kesme koşulları tam faktöriyel deneysel çalışma methodu ile incelenmiş ve yüzey pürüzlülüğü için matematiksel formül, ilerleme hızı, kesme derinliği ve eksenel hız kullanılarak hesaplanmıştır. Yapay Sinir Ağı modelleme tekniği, farklı kesim koşullarında yüzey pürüzlülüğünü tahmin etmek için kullanılmıştır. Deneyler sonucunda, en iyi ortalama yüzey pürüzlülüğü değeri, optik kalite talebini büyük ölçüde karşılayan 2.7 nm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polycarbonate is a very strong and durable material, highly transparent to visible light, with superior light transmission compared to many kinds of glass. Due to its superior properties, polycarbonate is one of the most common materials used in optical applications. Since surface quality is the main issue for optical performance, optimum cutting conditions should be examined to achieve the best surface quality. In this thesis, the effects of cutting parameters and vibration on product quality are experimentally studied. Polycarbonate specimens are machined by Single Point Diamond Turning machine and the roughness values of the diamond turned surfaces are measured by White Light Interferometer. A Bruel & Kjaer 4524B accelerometer is used to gather vibration data. Optimum cutting conditions are investigated by three-level full factorial design and an empirical formula is obtained to determine the surface roughness by considering feed rate, depth of cut and spindle speed. Artificial Neural Network (ANN) modeling is also implemented to predict the surface roughness for different cutting conditions. During experiments, the best average surface roughness value is achieved as 2.7 nm which greatly satisfies the demand for optical quality.