Climate change impacts on primary production and economically important fish stocks in the Black Sea
Karadeniz'de iklim degişikliğinin ilk üretim ve ekonomik değeri olan balık stoklarına olan etkileri
- Tez No: 341021
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Ekonometri, Marine Science, Econometrics
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kıyı yapılaşması, insan kaynaklı besin elementleri/kirleticilerin girdilerindeki artışlar ve sürdürülebilir temellere dayanmayan balıkçılık deniz çevresinin yaşam destek sistemlerini tehdit etmekte ve iklim değişikliğinin etkileri ile sistem daha da sorunlu hale gelmektedir. Deniz suyu sıcaklıkları ve dinamiklerinde olan değişimler besin ağında düşey kontrol sistemlerini etkileyerek birincil ve bağlı üretim ile türlerin biyo-coğrafik ve zamansal dağılımlarını etkilemektedir. Habitat ve biyolojik çeşitlilikteki kayıplar, üretimdeki tüm bu olumsuz değişikler toplum için gerekli denizel besin kaynaklarını ve kıyı alanlarında ya?am destek sistemlerini etkilemektedir. Önerilen tez, son 45 yılda Karadenizde iklim değişikliğinin denizlerde birincil ve bağlı üretimlere olan etkilerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Deniz ekosistemi alt beslenme basamaklarına ait zaman serisi verileri ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü, meteorolojik parametreler, biyoçeşitlilik ve balık stokları ile ilgili verileri ise Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Türkiye İstatistik Kurumundan temin edilmi?tir. Tezin bir diğer önemli getirisi, tüm bu ortaya koyulacak ilişkilerin Türk balıkçılık sektörünün sürdürülebilir yönetimi, ekonomisi ve politikalarının nasıl güçlendirilebileceği konusuna girdi sağlaması olacaktır.
Özet (Çeviri)
Coastal urbanization, heavy nutrient/pollutant loads due to intense anthropogenic activities and unsustainable fisheries have been threatening life-support system of marine environment and getting more drastic with the climatic variations and its impacts. Changes in sea surface temperatures and related dynamical processes have been threatening bottom-up / top-down control of marine food webs via variations in primary production and changes in biogeographic and temporal responses of thermophilic species. All these perturbations, habitat and biodiversity losses consequently affect marine food resources and its economy, coastal life-support systems for human society. Proposed thesis aims to determine relationship between climate change and primary production and to understand how economically important fish stocks have been influenced by the variations in primary production in the Black Sea for the last 45 years. Time series data available through in situ measurements of lower trophic level ecosystem parameters (METU-Institute of Marine Sciences) was evaluated, whereas the data on meteorological parameters and biodiversity change/fish stocks was collected from Turkish State Meteorological Service and Turkish Statistical Institute respectively for the same period. Another important deliverable of the thesis will be the proposal of how to strengthen sustainable management strategies, economy and policy tools for Turkish fishery sector under these determined relationships.