Production and characterization of nano silver oxide for silver zinc batteries
Gümüş oksit çinko bataryalar için nano boyutta gümüş oksit üretimi ve karakterizasyonu
- Tez No: 341022
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KADRİ AYDINOL, YRD. DOÇ. DR. EMREN NALBANT ESENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yüksek spesifik enerji ve enerji yoğunluğu, yüksek güçlü deşarj kapasitesi ve yüksek şarj edilebilirlik verimlilikleri gibi sundukları avantajlar nedeni ile şarj edilebilir gümüş oksitçinko bataryalar birçok farklı uygulama alanı bulmuşlardır. Bu pil kimyasında, gümüş oksit ve metalik çinko, sırasıyla pozitif ve negatif aktif madde olarak kullanılmaktadır. Bahsi geçen aktif malzemelerin geniş yüzey alanına sahip ve kimyasal olarak stabil partiküller olması, batarya uygulamalarında yüksek deşarj hızlarına ulaşmak için büyük önem teşkil etmektedir. Yüksek yüzey alanına sahip olmalarından dolayı gelişmiş elektriksel ve kimyasal özellikleriyle nanopartiküllerin elektrot aktif malzemesi olarak kullanımı batarya performansında ve kapasitesinde fark edilir derecede bir iyileşme sağlamaktadır. Bu çalışmada sono-kimyasal yöntemler kullanarak nano boyutta divalent gümüş oksit üretimi gerçekleştirilmiştir. Yüzey aktif madde konsantrasyonu, reaksiyon zamanı ve sıcaklığın ürünün kalitesine etkisini araştırmak için parametrik çalışma yapılmıştır. Ürünlerin detaylı karakterizasyon çalışmaları taramalı elektron mikroskobu (SEM), X-ışını kırınım yöntemi (XRD) ve parçacık boyut analiz cihazı aracılığı ile yapılmıştır. Analiz sonuçları uygun koşullarda AgO nanopartiküllerin AgO içeriği 100 % olarak tespit edilmiştir ve toz partikül büyüklüğü ağırlıklı olarak 100-300 nm aralığında bir dağılım sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
Rechargeable silver-zinc batteries have aroused interest and find various area of usage depending on their notably technical advantages over other battery systems including their high specific energy and high recharge efficiency. In this battery chemistry, silver oxide and metallic zinc are used as the positive and negative active materials respectively. Chemically stabilized particles with large surface areas are needed to reach high discharge rates for battery applications. The use of nanoparticles as electrode materials has made a significant improvement in battery performance due to their enhanced electrical and chemical properties. In current study, we have successfully synthesized AgO nanoparticles through a sonochemical route. Parametric study was performed to examine the effect of reaction parameters such as reaction time, reaction temperature, and surfactant concentration on the quality of products. Synthesized AgO powder was characterized by particle size analyzer, Xray diffraction (XRD), and scanning electron microscope (SEM). The AgO content of the prepared powder was 100 % and powder particle size mainly distribute in the range of 100- 300 nm.