Study on the influence of scaffold inner organization on the treatment of spinal cord injury
Hücre taşıyıcıların iç düzeninin omurilik zedelenmelerinin tedavisi üzerine etkisi
  1. Tez No: 341026
  2. Yazar: TUĞBA DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VASIF NEJAT HASIRCI, YRD. DOÇ. DR. DENİZ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Merkezi sinir sistemi (MSS) yaralanmalarında kalıcı nörolojik fonksiyon kaybı ortaya çıkmaktadır. Lezyon yerinde yoğun yara dokusu oluşumu nedeniyle özellikle omurilikte sinir yenilenmesi çok sınırlıdır. Bu tip yaralanmaların tedavisi için farklı stratejiler gerekmektedir. Bu sorunları çözmek için yeni geliştirilen yaklaşım, boru biçimli ?sinir yönlendiricileri? gibi bağlayıcı aygıtlarla fiziksel destek sağlamaktır. Omurilik zedelenmesinin tedavisinde sinirler arası açıklıkları bağlamakta kullanılırlar vebu yüzden iç mimarilerinin tasarımı yönlenme sağlanabilmesi için çok önemlidir. Bunu test etmek adına, boru biçimli sinir yönlendiricileri arasından yönlü ve yönlü olmayan ortamların etkinliği karşılaştırılmıştır. Gözlem ve değerlendirmeyi kolaylaştırmak adına, boru biçimli bir yapı kullanılmasına karşın, testlerde düz ve kompozit yapılar kullanılmıştır. Sinir kılıfının en alt katmanı veya ana kısmı olan PHBV sünger, liyofilizasyon yöntemiyle hazırlanmıştır. Temele konulacak olan yönlü ve yönlü olmayan PHBV/kollajen (2:1) lf yapılar, PHBV köpüğü üzernde doğrudan elektroeğrme uygulanarak yapılmıştır. Rastgele br 3 boyutlu aracı şlev gören PHBV/kollajen (2:1) lyoflzasyon yöntemyle yapılmıştır. Çft katmanlı yönlendrclern 24 saat boyunca 150 ?C sıcaklıkta dehidrotermal işlemlerle çapraz bağlanmaları sağlanmıştır. Cıva porozimetresi incelemesi, PHBV süngerin porozitesinin %85 olduğunu ve gözenek çaplarının 5 ile 200 ?m arası olduğunu göstermiştir. Liflerin çapları tarama elektron mikroskopisi ile ölçülmüştür ve 200-900 nm arasında bulunmuştur. In situ biyobozunma testi, çaprazbağlanmamış (DHT kullanılmamış) örneklerde ağırlık kaybının çapraz bağlanmış (28 gün sonunda %15) olanlara göre daha az olduğunu göstermiştir ve bu nedenle iskelelerin çapraz bağlanması yöntemi uygulanmamıştır. Yönlü lif sünger (AF-Fo) ve yönlü olmayan lif sünger (RF-Fo) sinir yönlendiricilerine sıçan kemik iliği stroma hücreleri (rBMSCs) ekilmiştir ve 7 gün kültür edilmişlerdir. Yapılardaki hücre davranışı ve sinir hücresine farklılaşma incelenmiştir. Hücre tutunması ve çoğalmasının RF-Fo yapılarda daha iyi olduğu bulunmuştur. İki yapıda da stroma hücrelerinin sinir hücrelerine farklılaşması aynı düzeydedir. Sonuç olarak, sinir yönlendiricileri, omurilik zedelenmesi alanında hücre büyümesine ve farklılaşmasına izin verecek uygun gözenekliliğe, gözenek büyüklüğüne ve bozunma hızına sahiptir. Yönlü iç mimarinin olumlu etkisine yönelik herhangi bir kanıt gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Permanent loss of neurologic function occurs when the central nervous system (CNS) is injured. Nerve regeneration is extremely limited because of dense scar tissue formation at the lesion site, especially in the spinal cord. For the treatment of this type of injury, different strategies are needed. The emerging approach to solve these problems is to provide a physical support via tubular bridging devices such as ?nerve guides?. They are used to bridge the neural gaps in the treatment of spinal cord injury, and therefore, the design of its inner architecture is very important to provide desired guidance. To test this, the effectiveness of the aligned and random media within tubular nerve guides were compared. Although ultimately a tubular construct is used, planar, composite structures were used for convenient monitoring and analysis. The bottom layer or the main bulk of the nerve guide was a PHBV foam that was prepared by lyophilization. Aligned and randomly oriented PHBV/collagen (2:1) fiber mats, to be placed on this bottom layer were made by electrospinning directly on the PHBV foam. PHBV/collagen (2:1) foam to serve as a 3D disorganized medium was also made by lyophilization. Crosslinkng of the blayer gudes was made by dehydrothermal treatment (DHT) at 150 ?C for 24 h. Mercury porosimetry showed that porosity of the PHBV foam was 85%, and the pore size was between 5 and 200 ?m. Diameter of the fibers were measured by scanning electron microscope and found to be inbetween 200-900 nm. In situ biodegradation test revealed that weight loss of uncrosslinked guides (no DHT) were less than the crosslinked ones (15% after 28 days), and therefore, crosslinking of the scaffolds with DHT was abandoned. Aligned fiber-foam (AF-Fo) and random fiber-foam (RF-Fo) nerve guides were seeded with rat bone marrow stromal cells (rBMSCs) and cultured for 7 days. Cell behavior and differentiation to neural cells on these constructs was examined. Cell attachment and proliferation were found to be better on the RF-Fo construct. The neural differentiation level of the cells were same on both bilayer. No conclusive evidence for the positive contribution of an aligned interior could be observed. It was concluded that the nerve guides prepared had proper porosity, pore size and degradation rate which would allow cell growth at the spinal cord injury site.