The impact of double skin facades on thermal performance of buildings
Çift kabuklu cephelerin binaların termal performansi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 341027
  2. Yazar: SAMIRA DANESHKADEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Binaların tasarımında insan konforu ve tatmini dikkate alınması gereken önemli hususlardır. Bina sakinlerinin konforunun en iyi şekilde sağlanabilmesi binanın termal performansının seviyesine bağlıdır. Yetersiz temal oluşum, sağlik ve üretkenliği olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısı ile, bu çalısmanın amacı çift kabuk cephelerinın binaların termal performansı üzerindeki termal etkilerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, çift kabuk cephelerinin arasındaki boşluğun termal davranışı üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ayrıca çift kabuk cephelerinde havalandırılmış hava koridorunun dezavantajlarını da tartışmaktadır. Bu araştırmada; Ankara?da bulunan Akman Medicorium sağlik merkezinin güney cephesı çalışılmıştşr. Bu çalışma, sıcaklık ve bağıl nem verilerinin güney-doğu ve güney-batı cepheleri, atrium ve diş ortamdan veri kaydedicisine toplanması vasıtası ile yapılmıştır. Bu çalışmada, bina cephesinde kulanılan cam türünün, iceriye direk olarak giren güneş ışığının sebep olduğu ısınmayı engellemediği gözlenmiğtir. Dolayısı ile, kapalı alanda oluşan yüksek ısının azaltılması icin binada merkezi soğutma kulanılabilir. Kapalı alandaki termal konfora katkıda bulunması amacı ile havalandırılmış çift kabuk cephe uygulanması tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
Human comfort and satisfaction are of utmost importance that should be considered in design of a buildings. Providing occupants with high level of comfort is notably affected by thermal performance of building. In the case of invalid thermal behavior, health, productivity and performance of occupants will be affected negatively. Therefore, in this study it is intended to find out that if double skin facades are fundamental factors in thermal performance of the buildings or not. The study will concentrate on thermal behavior of the space within the double skin façade. Moreover, it discusses the disadvantages of non- ventilated double skin façade cavity. In this research, the south façade of Akman Medicorium Health Center in Ankara were investigated. Accordingly, the investigation was done through collecting temperature and relative humidity data by data loggers in cavity of south- east and south- west façade, the atrium and exterior. It is indicated that, the glass type in the façade of the building does not prevent inside to become hot through letting direct sunlight in to the building. Therefore, in order to decrease high heating loads of interior space, central cooling can be utilized in the building. It is recommended to apply ventilated double skin façade to the building which contributes to the thermal comfort of the space.