Effect of soil arching on lateral soil pressures acting upon rigid retaining walls
Kemerlenme davranışının rijit istinat duvarlarına etki eden yanal zemin basınçları üzerindeki etkisi
- Tez No: 341063
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL ÇOKÇA, PROF. DR. YENER ÖZKAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çeşitli inşaat mühendisliği uygulamalarında istinat duvarlarıyla sıkça karşılaşılmaktadır. Pratikte, rijit istinat duvarlarına etkiyen yatay zemin basınçları Coulomb ya da Rankine yatay zemin basıncı teorileriyle tahmin edilmektedir. Kolay bir çözüm için, yatay zemin basıncının doğrusal olarak arttığı kabul edilmektedir; ancak yapılan pek çok deneysel çalışmada, yüzeyi sürtünmeli istinat yapılarına etkiyen basınç dağılımlarının belirgin biçimde eğrisel formda olduğu görülmüştür. Deneysel çalışmalar eğriselliğin granüler art dolgu bünyesinde oluşan kemerlenme etkisinden kaynaklandığını ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, yatay ötelenme yapabilen rijit istinat duvarlarına etkiyen yatay zemin basınçları, kemerlenme etkileri dikkate alınarak incelenmektedir. Önceki teoriler zemin davranışının daha gerçekçi bir şekilde modellenebilmesi için kemerlenme etkisi göz önüne alınarak yeniden değerlendirilmektedir. Bu amaçla yatay basınçlar için yeni analitik formülasyonlar sunulmaktadır. Art dolgu içerisindeki kayma düzleminin şekli ve kemer geometrileri değiştirilerek gerçek davranışın daha iyi modellenebilmesi hedeflenmiştir. Sürşarj yükü etkisiyle oluşan yatay zemin basınçları da kemerlenme teorisi ışığında irdelenmiştir. Önerilen formülasyonlar, fiziksel deney bulguları ve diğer teorilerle karşılaştırılarak doğrulanmaya çalışılmıştır. Parametrik çalışmalar, basınç dağılımlarının lineer formdan eğrisel bir hal aldığını göstermektedir. Duvar art dolgu sürtünmesinin, kemerlenmeyi değiştiren en önemli parametre olduğu görülmüştür. Parabolik kemerlenme dikkate alınarak geliştirilen formülasyonlar, deney verileriyle daha iyi örtüşme sağlamıştır. Basınç dağılımındaki eğrisellik, artan kemerlenme etkisiyle daha belirginleşmekte ve toplam itkinin uygulama noktası yaklaşık olarak 0.43H seviyelerine çıkarak yaygın olarak kabul edilen 0.33H değerinden %30 daha yukarıda oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Retaining walls are encountered in various fields of civil engineering. In many practical applications, the earth pressure against rigid retaining walls are calculated using either Coulomb?s or Rankine?s lateral earth pressure theories. For the sake of simplicity, it is assumed that the lateral earth pressure distribution is linear; however, many experimental results indicated it is significantly nonlinear. Previous physical modeling studies indicated that this nonlinearity results from arching behavior induced within the granular backfill. In this study, lateral active earth pressures acting on yielding rigid retaining walls are studied by considering arching effects. Previous lateral earth pressure theories that take into account of soil arching are modified. For this purpose, new analytical formulations considering arching effects are suggested to predict lateral active earth pressures. In these proposed methodologies, shape of the failure surface and soil arch geometries are changed for better representation of the actual behavior. Additionally, effect of surcharge on lateral earth pressures is discussed. Pressure distributions estimated by the proposed methodologies were validated against physical test data and compared with the previous theories. Parametric studies indicate that active earth pressure distributions change from triangular to curvilinear as the effect of soil arching increases. Wall backfill interface friction is found as the main factor influencing the arching effect. Lateral soil pressures calculated according to parabolic failure line assumption provide better agreement with the actual test results. Application point of the total thrust rises up to 0.43H which is approximately 30% higher than the mostly used value of 0.33H.