Three dimensional finite element modeling for the laterally loaded passive pile behavior
Üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle yanal yüklü pasif kazık davranışının modellenmesi
- Tez No: 341062
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJAN HUVAJ SARIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, heyelan kazığı davranışını etkileyen faktörlerden bazıları PLAXIS 3D yazılımı kullanılarak üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemiyle incelenmiştir. Önerilen 3D modellerin doğruluğu üç tam ölçekli saha deneyi modellenmesiyle kontrol edilmiştir. Sonuç olarak PLAXIS 3D?nin ölçülmüş kazık deplasman ve yük dağılımlarını başarılı bir şekilde tahmin edebildiği görülmüştür. Sonrasında parametrik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. (i) kazık gömme derinliğinin ve (ii) kazıklar arası mesafe etkilerinin çalışılması amacıyla 2 seri analiz yürütülmüştür. Bu çalışmanın sonuçlarının bazıları: (1) Kazığın uç kısmının hareketsizliğini sağlamak için gerekli kritik bir kazık gömme derinliği vardır ve bu derinlik hareketli zemin özellikleri ile hareketli ve hareketsiz zemin mukavemetlerinin oranına bağlıdır. (2) Kazıklar birbirine yaklaştıkça (daha küçük s/d) kazıklara etki eden yük azalmakta ve zemin kemerlenmesi artmaktadır (zeminin kazıkların arasından daha az akması). Bu sebeple zemin kemerlenmesi ve grup etkisi azalımı açısından optimum bir kazıklar arası mesafe vardır. (3) Kumlu zeminler için, zemin kemerlenmesi 6?dan büyük kazık mesafe oranları (s/d) için önemli ölçüde azalmaktadır. Gruptaki kazıklar yaklaşık olarak s/d=8 kazık mesafe oranından sonra tekil kazık olarak hareket etmeye başlamaktadır. 2 ve 4 kazık mesafe oranları (s/d) arasında güçlü zemin kemerlenmesi meydana gelmektedir. (4) Kazıklar sık aralıklarla yerleştirildiğinde önemli ölçüde grup etkisi oluşmaktadır. s/d=2 için gruptaki kazıklara gelen yanal yüklerde yaklaşık olarak %30 azalım görülmüştür. Bu sebeple s/d=4 kazık mesafe oranının etkili bir kazık tasarımı için daha optimum bir değer olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some of the factors affecting the slope stabilizing pile response have been investigated by means of three dimensional finite element solution using PLAXIS 3D software. Three full scaled field experiments were modeled for the verification of the proposed 3D models. It was concluded that PLAXIS 3D can successfully predict the measured pile deflection and force distributions. Afterwards, a parametric study was carried out. Two series of analyses (i) studying the effect of the pile embedment depth and (ii) studying the effect of pile spacing were performed. Some of the conclusions of this study are: (1) There is a critical pile embedment depth necessary to provide sufficient pile resistance, and this depth depends on unstable soil properties and strength ratio of stable soil to unstable soil. (2) As piles get closer (smaller s/d), load on each pile decreases and soil arching increases (i.e. less flowing of the soil between the piles). So there is an optimum pile spacing by considering soil arching and group reduction phenomena. (3) For sandy soils, effect of soil arching significantly decreases for pile spacing ratios (s/d) larger than 6. Piles in group start to behave like individual piles approximately at s/d=8. Stronger soil arching develops at pile spacing ratios (s/d) between 2 and 4. (4) Significant group reduction develops when piles are closely spaced. Approximately 30% reduction was observed in lateral loads exerted to piles in group for s/d=2. Therefore, s/d=4 was seen to be more optimum value for an effective pile design.