Hydraulics of circular bottom intake orifices
Dairesel kesitli tabandan su alma orifislerinin hidroliği
  1. Tez No: 341067
  2. Yazar: MUHAMMED BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada dairesel kesitli tabandan su alma orifislerinin hidroliği laboratuvarda inşa edilen bir hidrolik modelde deneysel olarak araştırılmıştır. Bunun için, farklı çapta dairesel orifisler bir su kanalının tabanına yerleştirilmiştir ve bu orifisler çok miktarda değişik akım şartlarında test edilmişlerdir. Çapı, kanal tabanındaki yeri ve eğimi bilinen bir orifisten geçen su debisi ölçülmüştür ve bunun değeri kanaldan geçen debi ve su derinliği ile birlikte kayıt edilmiştir. Orifislerin çap, yer ve eğim gibi değişkenlerinden bir veya birkaçı, deneylerde değiştirilmiştir. Elde edilen verilerden, orifislerin debi katsayıları, CD, ve bunların, orifislerin çapları ve kanal tabanındaki yerleri ile değişimleri tespit edilmiştir. Benzer deneyler eğimli kanal tabanına yerleştirilen orifislerle de tekrarlanmış ve kanal taban eğiminin debi katsayısına, CD, ve boyut analizinden elde edilen diğer katsayıya, K, etkisi araştırılmıştır. Katsayılar, CD ve K, ve diğer boyutsuz değişkenler arasındaki ilişki grafiksel olarak sunulmuştur. Bu grafikler kullanılarak, toplam debisi bilinen ana kanaldan; çapı, yeri ve eğimi bilinen bir dairesel delikli su alma orifisiyle alınabilecek su miktarını bulmak için gerekli, debi katsayısı, CD ve diğer katsayı, K belirlenebilir. Çok sayıdaki dairesel kesitli su alma orifislerinin yukarıda belirtilen debi katsayıları üzerindeki etkileri de bu çalışma kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the hydraulics of circular bottom intake orifices was investigated experimentally in a hydraulic model constructed in the laboratory. For this reason, a series of circular orifices at various diameters were located at the bottom of a flume and tested under a wide range of different flow conditions. The discharge passing through the orifice of known diameter, location and slope were measured and recorded along with the corresponding flow rate of the main channel and its flow depth. One or some of the variables as diameters, locations and slopes of the orifices were changed in the experiments. From the data obtained, the discharge coefficients, CD, of the orifices and their variations with the dimensions and locations of the orifices were determined. Similar experiments were repeated with orifices located on the inclined channel bottom and the effects of the bottom inclination on the variation of discharge coefficient, CD and coefficient obtained from the dimensional analysis, K, were investigated. The relationship between these coefficients, CD, and K, and some other dimensionless parameters were presented graphically. Using these graphs, one can determine the discharge coefficient, CD, and other coefficient, K, necessary to find the amount of water diverted by a circular bottom intake orifice with known diameter, place and slope from a main channel of which the total discharge is known. The effects of multiple bottom intake orifices on the aforementioned coefficients were also investigated within the scope of this study.