Compressibility of clays determined from in-situ tests
Saha deneylerinden killerin sıkışabilirliğinin belirlenmesi
  1. Tez No: 341066
  2. Yazar: VOLKAN ÜZELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin amacı, yaygın şekilde kullanılan geoteknik parametrelerin saha deneyleri sonuçları kullanılarak tahmin edilmesi konusunda bir kavram oluşturmaktır. Bir proje sahasındaki zeminlerin profili, mukavemeti ve şekil değiştirebilirliğinin belirlenmesi için sondaj, saha deneyleri ve laboratuvar deneylerinden oluşan saha araştırma çalışmalarının yapılması zorunludur. Özellikle pratik ve ekonomik olmalarından dolayı, saha deneyleri artan bir şekilde popüler hale gelmektedir. Bu nedenle, saha deneyleri kullanılarak geoteknik parametrellerin tahmin edilmesi geoteknik tasarım alanında önemli bir yer tutmaktadır. Bu çalışma kapsamında, kohezyonlu zeminlerin drenajsız kayma dayanımı ve sıkışabilirlik katsayısı tahminlerinde yaygın olarak kullanılan ilişkilerin uygulanabilirliği ve doğruluğu değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, uygulanabilirliğinin belirlenmesi amacı ile, bazı saha deneylerine ait parametreler arasındaki direk ilişkiler de incelenmiştir. Bu amaçla, Türkiye ve Avrupa `da, çoğunlukla kohezyonlu zeminler içerisinde gerçekleştirilmiş olan beş kapsamlı saha araştırma çalışması verileri derlenerek detaylı bir biçimde incelenmiştir. Saha deneylerine ait veritabanı Standart Penetrasyon Deneyi, Konik Penetrasyon Deneyi, Pressiyometre Deneyi ve Yassı Dilatometre Deneyi nden oluşmaktadır. Saha deneylerine ait parametreler, saha araştırma çalışmaları sırasında elde edilmiş numuneler üzerinde gerçekleştirilen laboratuvar deneyleri ile birlikte değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçların literatürde bulunan çalışmalar ile kıyaslanması sonucunda, özellikle benzer zemin koşulları için, genel bir uyum olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to establish an understanding regarding the estimations of commonly used geotechnical soil parameters from in situ tests. In order to determine the profile, strength and deformability of soils in a project site, execution of site investigation studies consisting borehole drilling, in - situ and laboratory testing are a must. In situ testing of soils has become growingly popular during site investigations especially for being practical and economic. Hence, estimations of geotechnical parameters from in situ test results hold a significant place in the geotechnical design practice. In the content of this study, reasonability and accuracy of the widely used emprical correlations about the estimation of undrained shear strength and coefficient of volume compressibility of cohesive soils from in situ tests were evaluated. In addition, direct correlations between some of the in situ test parameters were also discussed in order to determine the applicability of such relationships. For this purpose, the data of five extensive site investigation studies performed in mostly cohesive soils from Turkey and Europe were compiled and analyzed in a detailed manner. In situ testing database is consisted of Standard Penetration Test, Cone Penetration Test, Pressuremeter Test and Flat Dilatometer Test In situ test parameters were evaluated together with the results of laboratory tests performed on the samples obtained during site investigation studies. According to the comparison of results with the studies in the literature, a general agreement was observed especially for the cases of similar soil conditions.