Determination of stress concentration factor in stone columns by numerical modelling
Nümerik modelleme ile taş kolonlarda gerilme dağılım faktörünün belirlenmesi
  1. Tez No: 341068
  2. Yazar: MELİS YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sonlu elemanlar analizleri ile taş kolonların yumuşak kohezyonlu zeminlerdeki davranışı incelenmiştir. Gerilme dağılım faktörü kolon ile çevre zemin arasındaki yük paylaşımını ifade etmek için tanımlanır. Konvansiyonel tasarım metotları ve iyileşme sonrası oturma hesapları gerilme dağılım oranı bilgisini gerektirir. Taş kolon tasarım uygulamalarında, gerilme dağılım faktörü ya saha deneyleriyle belirlenir ya da literatürde verilen önerilerden tahmin edilir. Bunlardan birincisi, küçük ve orta ölçekli projeler için ekonomik değildir. Bu çalışma nümerik modelleme ile taş kolonlardaki gerilme dağılım faktörünü belirlemek üzerinde yoğunlaşmıştır. Nümerik modellemeler, Plaxis iki boyutlu yazılım programı ile gerçekleştirilmiştir. Gerilme dağılım faktörünün kilin elastisite modülü, taş kolon boyu ve temele uygulanan basınç ile değişimini belirlemek için parametrik bir çalışma yapılmıştır. Çalışma, aynı parametrelere bağlı olarak oturma azaltma oranının belirlenmesini de kapsamaktadır. Rijit temel analizleri gerilme dağılım faktörünün 2.5 ile 5.0 arasında değiştiğini göstermiştir. Oran artan rijit temel basıncı ile azalmakta ve zeminin artan elastisite modülü ile lineer olarak azalmaktadır. Yüzen kolonlar birbirleri ile yakın değerler verirken, uç direnci kolonları daha yüksek gerilme dağılım oranları vermektedir. Gerilme dağılım faktörlerini rijit temellerdekiler ile karşılaştırmak için bükülebilir temel analizleri yapılmıştır. Oranın 1.8 ile 3.0 arasında değiştiği görülmüştür. Yüzen ve uç direnci kolonlarında zeminin değişen elastisite modülüne göre orandaki değişim davranışı rijit temellerdekine benzerdir. Farklı bükülebilir temel basınçları altındaki gerilme dağılım faktörleri neredeyse sabittir. Bükülebilir temel analizlerindeki gerilme dağılım faktörlerinin rijit temellerdekine göre yaklaşık olarak %30 az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The behaviour of stone columns in soft cohesive soil is investigated by finite element analyses. Conventional design methods and settlement calculations of improved ground require the knowledge of stress concentration factor which is in stone column design practice either determined by field tests or estimated from recommendations given in literature. The former is not economical for small to medium scale projects. This study focuses on the determination of stress concentration factor in stone columns by numerical modelling. Numerical analyses are carried out by using Plaxis 2D software. The stress concentration factor is defined to represent the load sharing between the column and the surrounding soil. A parametric study is carried out to define the change of stress concentration factor with modulus of elasticity of clay, the column length and applied foundation pressure. The study includes assessment of settlement reduction ratio with the same parameters. The rigid foundation analyses show that the stress concentration factor changes between 2.5 and 5.0. The ratio decreases by the increasing rigid foundation pressure and linearly decreases with increasing modulus of elasticity of soil. The floating columns give values close to each other while end bearing columns give higher stress concentration ratios. The flexible foundation analyses are carried out to compare the stress concentration factors with those of the rigid foundations. The ratio is found to change between 1.8 and 3.0. The behaviour of change of the ratio with modulus of elasticity of soil in floating and end bearing columns is similar to the rigid foundations. The stress concentration factors are almost constant at different flexible foundation pressures. The stress concentration factor in flexible foundation analyses is determined to be approximately 30% smaller than in rigid foundation analyses.