Buckling of cylindrical metal shells resting on discretely supported ring beams
Tekil mesnetli ring kirişleri ile desteklenen silindir metal kabuk yapılarının burkulması
  1. Tez No: 341069
  2. Yazar: CEM SONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Silindir metal yapılardan olan silolar, uygulamalarda, içlerinde depolanan malzemelerin boşaltılabilmesi için altlarında bir ulaşım boşluğu bırakılarak, birbirinden eşit uzaklıktaki kolonlarla desteklenebilirler. Büyük silolarda kolon kuvvetlerini kabuğa daha eşit bir şekilde dağıtabilmek için ring kirişlerden faydalanılır. Tekil mesnetlerin varlığı silonun çevresindeki basınçların düzgün olmayan bir şekilde dağılmasına sebep olur. Kabukların sağlamlığını değerlendirirken bu düzgün olmayan basınç dağılımlarını da hesaba katmak gerekir. Tasarım standartları değişmeyen basınç altındaki kabukların burkulması konusunda önerilerde bulunurken, değişken basınç durumları için çözüm üretmek konusunda sessiz kalmaktadır. Tasarımcılar doğrusal olmayan geometrik ve malzeme özellikleri içeren ve kusurluluk içeren (GMNIA) külfetli sonlu elemanlar analizlerine başvurmak zorunda kalmaktadır. Karmaşık tahkiklere ihtiyaç duymaksızın direkt olarak kullanılabilecek bir takım dayanım eğrileri geliştirmek için parametrik bir çalışmaya girişilmiştir. Dayanım eğrileri, plastik dayanım ve elastik burkulma dayanımına bağlıdır. Sırasıyla doğrusal olmayan malzeme analizi (MNA) ve doğrusal çatallanma analizi (LBA) yapılarak elde edilen plastik ve elastik burkulma dayanımlarını temsil edecek basit cebirsel denklemler geliştirilmiştir. İleri sürülen yöntem doğrusal sonlu eleman analiziyle değişken basıncın mertebesini saptamak dışında tamamiyle el hesabına dayanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Silos in the form of cylindrical metal shells can be supported by evenly spaced columns in applications where an access space is needed for discharge of contained solids. In large silos a ring beam is utilized to more evenly distribute the column forces into the shell. The presence of discrete supports results in a non-uniformity of meridional stresses around the circumference. The stress non-uniformity must be taken into account in assessing the stability of the shell. Design standards provide recommendations for buckling of shells under uniform compression while being silent for providing solutions for non-uniform stresses. Designers have to resort to onerous finite element analysis which includes geometric and material nonlinearities with imperfections (GMNIA). A parametric study has been undertaken to develop a family of resistance curves which can be directly used in design without the need for complicated analysis. The resistance curves depend on the plastic resistance and elastic buckling resistance. Simple algebraic equations were developed to represent the plastic and elastic buckling resistances which were obtained using material nonlinear analysis (MNA) and linear bifurcation analysis (LBA), respectively. The proposed methodology is based entirely on hand calculations except for finding the degree of non-uniformity in the meridional stresses, which can be determined using linear finite element analysis.