Static and free vibration analyses of small-scale functionally graded beams possessing a variable length scale parameter using different beam theories
Değişken boyut ölçeği parametresine sahip fonksiyonel derecelendirilmiş küçük ölçekli kirişlerin farklı kiriş teorileri ile statik ve serbest titreşim analizleri
- Tez No: 341070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DAĞ, YRD. DOÇ. DR. ENDER CİĞEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, yüksek mertebe sürekli ortam mekaniği ve klasik ve yüksek mertebe kiriş kesme deformasyon teorileri temelinde fonksiyonel derecelendirilmiş (FD) kirişlerin statik ve serbest titreşim analizlerini sunmaktadır. Klasik teorilerin aksine, yüksek mertebe elastisite teorileri kiriş için boyut etkisini göz önünde bulundurmaktalar. Gerinim gradyanı teorisi ve modifiye edilmiş kuvvet çifti gerilmesi teorisi boyut etkisini yakalama kapasitesine sahip iki yaygın klasik olmayan sürekli ortam mekaniği yaklaşımlarıdır. Kiriş kesme deformasyon teorileri kalınlık boyunca kesme gerinimi etkilerini dikkate almaktadırlar. Gerinim gradyanı teorisi ve genel kiriş teorisi temelinde ve ısı etkisi göz önünde bulundurularak denklemler ve sınır koşulları Hamilton prensibine dayanarak bir varyasyon yöntemiyle elde edilmiştir. Yüksek mertebe kiriş teorisindeki ekstra terimler ve malzemenin boyut ölçek parametrelerinden ikisi sıfır alınarak modifiye edilmiş kuvvet çifti gerilmesine dayalı klasik olmayan Bernoulli-Euler kiriş modelini elde etmek mümkün olmaktadır. Basit mesnetli bir FD kirişin statik eğilme ve serbest titreşimini göz önünde bulundurularak diferansiyel kare yapma metodu ile sayısal analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study presents static and free vibration analyses of functionally graded (FG) micro - beams on the basis of higher order continuum mechanics used in conjunction with classical and higher order shear deformation beam theories. Unlike conventional ones, higher order elastic theories consider the size effect for the beam. Strain gradient theory (SGT) and modified couple stress theory (MCST) are the two common non-classical continuum approaches capable of capturing the size effect. Shear deformation beam theories consider the effects of shear strain across the thickness. In the base of SGT and generalized beam theories and taking the thermal effects into account, the governing equations and boundary conditions are derived using a variational formulation based on Hamiltons principle. This new model may be reduced to the non-classical Bernoulli-Euler beam model based on the modified couple stress theory (MCST) when two of the material length scale parameters and extra terms of higher order beam theories are taken to be zero. Numerical analyses using differential quadrature method (DQM) are conducted by considering static bending and free vibration problems of a simply supported FG beam.