A predictive model for maximum interstory drift ratio (MIDR) and its implementation in probability-based design and performance assessment procedures
Maksimum göreli kat ötelemesi için tahmin denklemi ve bu denklemin ihtimale dayalı tasarım ve performans değerlendirme yöntemlerine uygulanması
  1. Tez No: 341072
  2. Yazar: TUBA EROĞLU AZAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEDE SİNAN AKKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Lineer olmayan deformasyon istemlerinin ölçülmesi, mevcut ve yeni binaların sismik etkiler altında emniyetli ve güvenilir şekilde davranmalarının sağlanmasına yönelik rasyonel sismik tasarım ve değerlendirme yöntemlerinin uygulanması için önemlidir. Lineer olmayan deformasyon istemlerimin belirlenmesinde yer hareketindeki değişkenliğin ve yapı davranımındaki belirsizliğin hesaba katılması gerekir. Bu çalışma yönetmelik uyumlu az ve orta katlı betonarme Türk binaları için ihtimale dayalı sismik tasarım ve değerlendirme yöntemleri sunmaktadır. Önerilen yöntemler çerçeve tipi binalarda maksimum göreli kat öteleme isteminin hesaplanmasında bölgesel depremselliği, deprem yer hareketindeki rassallığı ve lineer olmayan yapı davranımındaki belirsizliği hesaba katmaktadır. Temel periyodları 0.7 ve 1.4 saniye arasında, kat sayıları 3 ve 9 arasında değişen binalar üzerinde çalışılmıştır. Sunulan yöntemler yapıya-özel tahmin denklemi kullanan ihtimale dayalı sismik istem analizine dayanmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmanın kapsamı içerisinde maksimum göreli kat öteleme istemi için bir tahmin denklemi de sunulmaktadır. Maksimum göreli kat öteleme istemi için sunulan tahmin denklemi, moment büyüklüğünün (Mw), kaynak-istasyon mesafesinin (Joyner-Boore mesafesi, Rjb), zemin koşullarının (zemin profilinin üst 30 m lik kısmında ortalama kayma-dalgası hızı 180m/s ve 760m/s arasında değişen yumuşak ve sert zemin tipleri) ve dayanım azaltma katsayısının (Ry) bir fonksiyonudur. Sunulan ihtimale dayalı yöntemler, mevcut kuvvete dayalı tasarım ve hibrid sismik performans belirleme yöntemleri ile birlikte kullanılarak hedef tehlike istemleri altında beklenen yapısal davranımın belirlenmesindeki verimliliklerinin artırılması için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Estimating nonlinear deformation demands is important for the implementation of rational seismic design and assessment methodologies to ensure the safe and reliable response of existing and new buildings against seismic action. The nonlinear deformation demand estimations should consider the variability inground motions as well as the uncertainties involved in structural response. This study presents probability-based seismic design and assessment procedures for code-confirming low- and mid-rise reinforced concrete Turkish buildings. The proposed methodologies account for the regional seismicity, randomness in earthquake ground motions and uncertainty in nonlinear structural response while estimating the maximum interstory drift ratio(MIDR) demands on frame type buildings. The buildings of interest have story numbers ranging between 3 and 9 stories with fundamental periods (T1) ranging from 0.7s to 1.4s. The proposed methodologies are based on probabilistic seismic demand analysis (PSDA) that uses structure-specific predictive models. Thus, a predictive model on MIDR is also presented within the context of this study. The MIDR predictive model is a function of moment magnitude (Mw), source-to-site distance (Joyner-Boore distance, Rjb), site conditions (soft and stiff sites with average shear-wave velocities ranging between 180 m/s and 760 m/s in the upper 30 m of the soil profile) and strength reduction factor (Ry). The proposed probability-based methodologies can be used together with the current force-based design (FBD) and hybrid seismic performance assessment procedures to improve their efficiency for the expected behavior of structural response under target hazard demands.