Design of a vehicle barrier
Araç bariyeri tasarımı
  1. Tez No: 341071
  2. Yazar: ENGİN METİN KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ORAL, DOÇ. DR. SERKAN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Mechanical Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, tasarlanan bir araç bariyeri modeline orta boyutlu bir kamyon tarafından çarpma durumu incelenmiştir. Araç bariyerinin yapısal bütünlüğü, standartlarda belirtilen yükleme koşulları altında, doğrusal olmayan dinamik metodlarla kontrol edilmiştir. Çözümlemelerde ticari hesaplamalı katı mekaniği yazılımları Nastran ve Ls-Dyna kullanılmıştır. Tasarım çalışmaları adına dış geometri hesaplamaları, değişik iç yerleşim denemeleri ve malzeme özellikleri doğrusal olarak incelenmiştir. Karşılaştırılan yerleşimlerden en iyisi seçilip yapısal olarak daha dayanıklı bir bariyer modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Tasarlanan araç bariyerin standartta belirtilen yük altında, üzerinde oluşan gerinim ve gerilme değerleri ise parçalı diferansiyel denklemler çözülerek görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the crash of a medium heavy vehicle onto a designed vehicle barrier is studied numerically. Structural integrity of the vehicle barrier is studied by nonlinear dynamic methods under the loading conditions which is defined in the standards. Nastran and Ls-Dyna which are commercial softwares are used to solve the problem. Outer geometry determination, allignment of the inner part and material properties of the vehicle barrier are studied linearly to yield design parameters. Best design parameters are determined to achieve the most structurally optimized vehicle barrier. Strain and stress values of the vehicle barrier are obtained by solving the partial differantial equations.