Failure analysis of thick composites
Kalın kompozitlerin hasar analizi
- Tez No: 341078
- Danışmanlar: PROF. DR. K. LEVEND PARNAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hibrit, kalın kesitli ve cıvata bağlantısı olan tabakalı bir yapının hasar tahmini için üç boyutlu sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Simülasyon sonuçları test sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Simülasyon aşaması iki adımdan oluşmaktadır. Öncelikle, gerçekçi bir modelleme için 3 boyutlu bir model, lineer olmayan geometri ve temas göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Kompozit tabakalı yapı modeli 3 boyutlu tabakalı elemanlarla yapılmıştır. Kalınlık boyunca farklı sayıda eleman kullanmanın etkisi incelenmiştir. Hasarın tahmini simülasyon çalışmasının ikinci kısmıdır. İlerleyen hasar yöntemiyle ve bu yöntem kullanılmadan hesaplamalar yapılmış ve hasarın optimum simülasyonu için ilerleyen hasar yönteminin etkisi tartışılmıştır. Kalın kompozit yapının hasar tahmininde kullanılması için en uygun hasar kriteri, çeşitli kriterler değerlendirilerek belirlenmiştir. Testlerin ve sonlu eleman analizlerinin sonuçları karşılaştırılarak, modelin ve seçilen hasar kriterinin geçerliliği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
A three-dimensional finite element model is constructed to predict the failure of a hybrid and thick laminate containing bolted joints. The results of the simulation are compared with test results. The simulation comprises two main challenging steps. Firstly, for a realistic model, a 3D model is established with geometric nonlinearities and contact is taken into account. The laminated composite model is constructed by 3D layered elements. The effect of different number of elements through the thickness is investigated. The failure prediction is the second part of the simulation study. Solutions with and without progressive failure approach are obtained and the effect of progressive failure analysis for an optimum simulation of failure is discussed. The most appropriate failure criteria to predict the failure of a thick composite structure is also investigated by considering various failure criteria. By comparing the test results with the ones found from the finite element analyses, the validity of the developed model and the chosen failure criteria are discussed.