Investigation of waterhammer problems in the penstocks of pumped-storage power plants
Pompalı depolamalı enerji santrallerinin cebri borularında oluşan su darbesi problemlerinin araştırılması
- Tez No: 341079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER BOZKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Su darbesi, kapalı boru sistemindeki ani akım değişimlerinden oluşan, istenmeyen bir durumdur. Su darbesi oluştuğu zaman, sonuçları çok ağır ve hatta ölümcül bile olabilir. Su darbesi, genellikle hidroelektrik santrallerin cebri borularında, su iletim hatlarında, su şebekelerinde vs. meydana gelir. Bu nedenle hidroelektrik santrallerin işletme prensipleri doğru bir şekilde belirlenmelidir. Bu tezde, pompajlı-depolamalı hidrolik santrallerdeki su darbesi sorunları araştırılmıştır. Cebri borulardaki zamana bağlı olarak değişen akış durumları, HAMMER adlı bir bilgisayar programı yardımıyla incelenmiştir. Bu program, doğrusal olmayan diferansiyel denklemleri, karakteristikler metodunu kullanarak çözer. İlk önce, bazı senaryolar kullanarak, farklı işletim durumları için, zamana bağlı akımlar incelenmiştir. Daha sonra, su darbesi önlem aracı olarak denge bacası sisteme eklenmiştir ve aynı işletim durumları için zamana bağlı akımlar tekrar incelenmiştir. Son olarak, sistemin denge bacalı ve denge bacasız çalışmasından elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bu çalışmaya ayrıca su-rüzgar hibrit sistemleri de dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Waterhammer is an undesirable event, caused by sudden flow changes in a confined pipe system. When it occurs, its consequences can be very costly and even sometimes deadly. In general, it may be encountered in the penstocks of hydropower plants, water transmission lines, water networks, etc. Therefore, the operation guidelines of the hydropower plants should be defined correctly. In this thesis, waterhammer problems in pumped storage hydropower plants are investigated. Time dependent flow conditions in the penstocks are studied by the help of computer software, HAMMER. The software solves nonlinear differential equations by using method of characteristics. Firstly, hydraulic transients for various operational cases are investigated using some scenarios. Then a surge tank, protective device for waterhammer, is added to the system and for the same operational cases, hydraulic transients are studied again. Finally, the results obtained from the operation of the system with and without surge tank are compared. Wind-hydro hybrid systems are also included in the study.