Margin call risk management with futures and options
Vadeli işlemler ve opsiyonlar ile teminat tamamlama çağrı risk yönetimi
  1. Tez No: 341132
  2. Yazar: MURAT ALIRAVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN, YRD. DOÇ. DR. FEHMİ TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma bir şirketin dinamik olarak riske karşı korunma politikasını çok periyotlu bir çerçevede incelemektedir. Şirketin müşterisi için bir proje yapım sorumluluğu bulunmakta ve belirli bir emtia kullanarak projenin önemli bir bölümünü gerçekleştirecek bir alt yükleniciye bu projede ihtiyaç duymaktadır. Müşteri bu proje başlangıcında belirlenen bir fiyatı proje sonunda şirkete ödeyecektir. Yine proje sonunda, alt yükleniciye borcunu ödeyecek ve borcun miktarı emtianın o andaki piyasa fiyatıyla doğrudan bağlantılı olacaktır. Bu senaryo kapsamında şirket, emtiaya bağlı vadeli türev işlemleri ve opsiyonlar aracılığıyla riskten korunabilir. Şirketin nakit hesap dengesinin sınırlılığı ve daha önceden planlanmış ödemelerinin varlığı sebebiyle nakit hesabının sıfırın altına indiği durumlarda şirkette mali sıkıntılar yaşanabilir. Bu sebeple şirket, gelecekteki beklenen değerini en üst düzeye çıkarmaya çalışırken nakit yetmezliğinden kaynaklanan mali sorunların beklenen maliyetini en düşük düzeye indirmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examines dynamic hedge policy of a company in a multi-period framework. The company begins to operate a project for a customer and it also has a subcontractor which completes an important part of the project by using an economic commodity. The customer will pay a fixed price to the company at the end of the project. Meanwhile, the company needs to pay the debt to the subcontractor and the amount of the debt depends on the spot price of the commodity at that time. The company is allowed to hedge for the commodity price fluctuations via future and option contracts. Since the company has a limited cash reserve as well as previously planned payments, it may face financial distress when the net cash balance decreases below zero. Consequently, the company maximizes the expected value of itself by minimizing the expected financial distress cost.