Development of an optical system calibration and alignment methodology using Shack-Hartmann wavefront sensor
Shack-Hartmann dalga cephesi sensörü kullanılarak optik bir sistemin kalibrasyon ve hizalamasının geliştirilmesi
  1. Tez No: 341141
  2. Yazar: FATİME ZEHRA ADİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN İLHAN KONUKSEVEN, PROF. DR. TUNA BALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Shack-Hartmann dalgacephesi sensorü, optik hizalama, optamoloji, astronomi, uyarlanabilir optik ve optik testler gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Dalgacephesi hata ölçümü metodu ile hizalama hatalarını düzeltmek için kullanılan Zernike polinomları elde edilir.Bu tezde, dalgacephesi hata ölçümü yoluyla kask vizörünün hizalanması için uygulamalı bir metot geliştirilmiştir. Zemax yazılımı kullanılarak optik sistem modellenmiştir ve hata ölçümlerini vizörün konumu ile ilişkilendirmek için gerekli Zernike polinom verileri toplanmıştır. Yapay sinir ağı tabanlı bir bilgisayar programı tasarlanarak Zemax programından alınan Zernike verilerileri ile eğitilmiştir. Bu sayede yazılım ile hizalama hatalarını düzeltmek için gerekli adımlar hesaplanmıştır. Hata düzeltme algoritmasının performansı hazırlanan optik düzenek üzerinden alınan ölçümlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Shack-Hartmann wavefront sensors are commonly used in optical alignment, ophthalmology, astronomy, adaptive optics and commercial optical testing. Wavefront error measurement yields Zernike polynomials which provide useful data for alignment correction calculations.In this thesis a practical alignment method of a helmet visor is proposed based on the wavefront error measurements. The optical system is modeled in Zemax software in order to collect the Zernike polynomial data necessary to relate the error measurements to the positioning of the visor. An artificial neural network based computer program is designed and trained with the data obtained from Zernike simulation in Zemax software and then the program is able to find how to invert the misalignments in the system. The performance of this alignment correction method is compared with the optical test setup measurements.