Modeling and simulations of direct steam generation in concentrating solar power plants using parabolic trough collectors
Yoğunlaştırılmış güneş enerjisi santrallrinde parabolik oluklu kolektörler kullanılarak direk buhar üretiminin modellenmesi ve simülasyonu
- Tez No: 341140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEREK K. BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, parabolik oluklu kolektörler kullanılarak direk buhar üretiminin matematiksel modeli sunulmaktadır. Oluşturulan matematiksel model daha önce yayınlanmış çalışma ile karşılaştırılmıştır ve sonuçlar iyi uyumluluk göstermiştir. Oluşturulan model, farklı basınçlar, giriş sıcaklıkları ve farklı güneş enerjisi kaynakları kullanılarak parametrik çalışma yapılmış ve durumlar arasındaki farklar analiz edilmiştir. Direk buhar üretimi matematiksel modeli, TRNSYS programı kullanılarak termal güneş enerjisi santrali ve buhar üretimi modellenmesi için kullanılmış ve sonuçlar daha önce yayınlanmış benzer çalışma ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar tartışılmış ve gelecekteki araştırmalar için izlenilebilecek yollar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a mathematical model of direct steam generation using parabolic trough collectors is developed. The model?s predictions are compared with previously published data and good agreement is found. A parametric study for direct steam generation in parabolic trough collectors is presented for different inlet temperature and pressures, and solar resources, and the differences between the conditions are analyzed. The direct steam generation mathematical model is integrated into a TRNSYS model of a complete solar thermal power plant. The predictions for this model of a complete solar thermal power plant are compared with previously published and acceptable results are found. The implications for this work are discussed and future research directions identified.