Effect of shear walls on the behavior of reinforced concrete buildings under earthquake loading
Perde duvarların betonarme binaların deprem yükü altındaki davranışına etkisi
- Tez No: 255134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU BURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Perde duvar oranının orta katlı binaların dinamik davranışı üzerindeki etkisini inceleyen analitik bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmanın ana amacı, perde duvar alanının kat alanına oranının binaların dinamik performansına olan etkisini incelemek olmuştur. Bunun yanı sıra, perde duvarların plandaki yerleşimi ve mevcut kolon alanlarının yapıların performansına olan etkileri de ayrıca incelenmiştir. Bu amaçla, perde duvar yüzdeleri her iki yönde 0.51 ve 2.17 arasında değişen, beş ve sekiz kattan oluşan yirmi dört adet orta katlı bina modeli oluşturulmuştur. Bu modeller nonlineer zaman-tanım alanı analizi ile incelenmiş ve analizler PERFORM 3D programı ile gerçekleştirilmiştir. Analizlerde kullanılan analitik modelin tutarlılığı 1981'de A.B.D.- Japonya Ortak Araştırma Projesi için test edilen, yedi katlı tam ölçekli betonarme perde duvarlı binaya ait deney sonuçları ile kontrol edilmiştir. Analizler yedi farklı deprem kaydı ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen verilerin ortalaması binaların deprem yükü altındaki performansını değerlendirmedekullanılmıştır. Binaların, çatı ve göreli kat ötelemeleri ile bunların yapı genelindeki dağılımları ve taban kesme kuvveti özellikleri genel performansı etkileyen parametreler olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda orta katlı betonarme duvarların tasarımlarında, kat ötelemelerinin kontrol altında tutulması için en az %1.0 oranında perde duvar kullanılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak, perde duvarlar oranı % 1.5'un üzerine çıkartıldığı takdirde, bu orandaki artışın binanın deprem yükü altındaki performansına olan etkisi azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
An analytical study was performed to evaluate the effect of shear wall ratio on the dynamic behavior of mid-rise reinforced concrete structures. The primary aim of this study is to examine the influence of shear wall area to floor area ratio on the dynamic performance of a building. Besides, the effect of shear wall configuration and area of existing columns on the seismic performance of the buildings were also investigated. For this purpose, twenty four mid-rise building models that have five and eight stories and shear wall ratios ranging between 0.51 and 2.17 percent in both directions were generated. These building models were examined by carrying out nonlinear time-history analyses using PERFORM 3D. The analytical model used in this study was verified by comparing the analytical results with the experimental results of a full-scale seven-story reinforced concrete shear wall building that was tested for U.S.-Japan Cooperative Research Program in 1981. In the analyses, seven different ground motion time histories were used and obtained data was averaged and utilized in the evaluation of the seismic performance. Main parameters affecting the overall performance were taken as roof and interstory drifts, their distribution throughout the structure and the base shear characteristics. The analytical results indicated that at least 1.0 percent shear wall ratio should be provided in the design of mid-rise buildings, in order to control observed drift. In addition; when the shear wall ratio increased beyond 1.5 percent, it was observed that the improvement of the seismic performance is not as significant.