Development of TMF615 standard-based telecommunication operator user management
TMF615 telekominikasyon operatör kullanıcı yönetimi standardının geliştirilmesi
  1. Tez No: 341156
  2. Yazar: MUHAMMET MACİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V. ÇAĞRI GÜNGÖR, DOÇ. DR. TAŞKIN KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Telekom operatörleri sahip oldukları ağ ortamları İDS sistemini sunan üreticilerin sağladıkları çeşitli kullanıcı yönetim sistemleri tarafından yönetilmektedir. Operatörler için standartlaşmış provizyon ve denetleme mekanizması daha güvenli, kararlı ve yüksek derecede otomize edilmiş İDS sistemleri yönetimi için mutlak gerekliliktir. Bu sebepten dolayı, TM Forum toplantısında İDS sistemlerinin kullanımında büyük rol oynayan telekom şirketleri standartlaştırılmış bir sistem kullanmaya karar verdiler. Ve bu standart sistem TMF615 olarak anılmaktadır. Bu tez TMF615'in yapısı, özellikleri, avantajları ve dezavantajları hakkında derinlemesine inceleme sunmaktadır. Ayrıca dünya çapındaki bir telekom firmasının desteği ile yapılan bütünleşme çalışması içermektedir.
Özet (Çeviri)
A typical Service Provider (SP) environment is managed by using various user management systems (UMS) that are provided by the Operation Support System (OSS) vendors. For the operators, a standardized provisioning and auditing mechanism is needed absolutely to more secure, consistent and highly automated management of OSS networks. Therefore companies that are play a role in the OSS environment gathering together for deciding to use standardized system at the Tele Management Forum (TMF) meeting and this system is called as TMF615. This thesis presents briefly structure, specification, advantages and disadvantages of the TMF615. Importantly, this thesis contains an integration work, which is supported by a worldwide telecom company.