Esenyurt ilçesinde yapılan peyzaj uygulama çalışmalarının bitkisel tasarım yönünden irdelenmesi
Discussion of the district of landscape design implementation activities vegetable Esenyurt
  1. Tez No: 341159
  2. Yazar: CELAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CENGİZ YILDIZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Esenyurt ilçesinde yapılan peyzaj uygulama çalışmalarının bitkisel tasarım yönünden irdelenmesi adlı bu çalışmada; öncelikli olarak Esenyurt ilçesinin konumu, yeşil alanlarının durumu, yapılan çalışmalar ve 1/5000 ölçekli Nazım İmar planı incelenmiştir. Planlanan ve mevcut yeşil alanların karşılaştırılması yapılmış, uygulama yapılan alanlar gösterilmiştir. Yapılan araştırmalar neticesinde ilçede bu alanda yapılmış ilk çalışmalardan olması sebebi ile ilçedeki açık yeşil alan verilerine yer verilmiştir. Bu amaçla kişi başına düşen yeşil alan miktarı da bu çalışma ile çıkarılmış olup, ilçede yapılan yeni çalışmalarda gözlemlenmiştir. İlçede kişi başına düşen yeşil alan miktarının 2011 yılı sonu verilerine ve nüfusuna dayanılarak 5,65 m² olduğu tespit edilmiştir.Yapılan çalışmalar doğrultusunda, ilçedeki yeşil alanlar ve kullanılan bitki materyallerinin listesi hazırlanış ve bu yeşil alanların ve bitkisel tasarımların uygulama alanlarındaki incelemesine fotoğraflar ile desteklenerek yer verilmiştir. Yeni ve gelişen bir ilçe olan Esenyurt da modern, yeşil ve yaşanılabilir bir kent olma yolunda yapılan çalışmalar açısından göze çarpan büyük gelişmeler görülmüş ve bunların devam ettirildiği ve İmar mevzuatı standartlarında belirtilen 10 m² yeşil alana ulaşmada kararlılık görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The landscape planting design in terms of application studies in Esenyurt districts investigation in this study as a priority location Esenyurt district, green spaces of the state, studies, and 1 / 5000 scaled Master Plan examined. Comparison of planned and existing green spaces made in the areas of application are shown. Studies have been made as a result of the first studies in this area due to the county is open green space in the data. For this purpose, the amount of green space per person is issued with this study, new studies were observed in the town. The amount of green space per person in the county's population on the basis of 2011 data and were identified to be 5,65 m².According to studies, a list of plant materials used in the preparation of the county, green areas and green spaces and floral designs, and these fields of application are given in the review, supported by photographs. Esenyurt district in which a new and developing modern, green and livable city for work done in becoming a prominent and major improvements were seen and it is maintained the standards specified in 10 m² of green space for Reconstruction legislation was to achieve stability.