İstanbul'un kentsel lojistik analizi ve çözüm önerilerinin analitik hiyerarşi prosesi (AHP) ile değerlendirilmesi
Urban logistics analysis in Istanbul city and evaluation of solution suggestions with analytic hierarchy process (AHP)
  1. Tez No: 341163
  2. Yazar: HAKAN İNAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Industrial and Industrial Engineering, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; İstanbul'un kentsel lojistik analizine yer verilmiştir. Çalışma içerisinde, İstanbul için çeşitli kurumlar tarafından önerilen kentsel lojistik çözümleri incelenmiş ve Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yöntemi kullanılarak çözüm önerilerinin öncelikleri değerlendirilmiştir. Değerlendirme sürecinde dikkate alınan kriterler; sürdürülebilir, yaşanabilir ve ulaşılabilirlik faktörleri yönünden belirlenmiştir. Analitik Hiyerarşi Prosesi yönteminin uygulanmasında Expert Choice programı kullanılmıştır. Çalışma sonunda duyarlılık analizi yapılarak, kriterlerin etkisi ve öncelik sıralamaları yeniden ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the analysis of Istanbul's urban logistics are discussed. Working within the suggested urban logistics solutions for the Istanbul examined by the various agencies and Analytic Hierarchy Process (AHP) method was evaluated using the priorities of solution suggestions. Criteria in the evaluation process, determined in terms of sustainable, liveability and mobilty factors. Analytical Hierarchy Process method application was used with Expert Choice software. At the end of the Workmade sensitivity analysis, impact and priority ranking criteria is discussed again.