Designing a mobile health application on doctor-patient communication with the participation of actual users
Gerçek kullanıcıların katılımıyla doktor-hasta iletişiminde mobil sağlık uygulaması tasarımı
  1. Tez No: 341162
  2. Yazar: ŞÜKRÜ ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Computer Engineering and Computer Science and Control, Hospitals, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez, hasta ve doktorlarının medikal bilgi sistemlerine yeni bir yaklaşımla iletişimini mobil cihaz (akıllı cep telefonu, tablet bilgisayar) aracılığıyla sağlamak için uygun uygulama tasarımı üzerine odaklanmıştır. Bir uygulamanın asıl amacı kullanıcı ihtiyaçlarının kısa süre zarfında kullanıcı dostu bir arayüz yapısı ile giderilmesidir. Son 10 yıldan bu yana baktığımızda uygulamalar web formları olarak karşımıza çıkar, böylece bilgiye bir çok insan tarafından erişilmesi mümkün oldu, bu durumda İBE'nin önemi her geçen yıl artmıştır, ve mobil uygulamalar web tabanlı uygulamaların bir sonraki adımı olarak nitelendirilebilir. Çünkü mobil cihazlar kablosuz iletişim mimarisi ile donatılmıştır ve özellikle en yeni mobil cihazlar web tabanlı uygulamaların kullanımı özelliklerini de barındırmaktadırlar. Mobil cihazların etkileşimli olarak kullanılması son 5 yıla uzanmaktadır, bu gelişim akıllı cep telefonları ile başladı ve tablet bilgisayarlarla da devam ediyor, önümüzdeki yıllarda kullanıcıların bir çoğu artık mobil cihazları tercih edecektir. Bu sebepten dolayı bu tezle birlikte Mobil insan bilgisayar etkileşimi metodlarıyla doktor-hasta iletişimi için mobil cihazlar üzerine uygulama dizayn edilmesi konusuna odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This Thesis focuses suitable mobile devices (cell phone, tablet pc) application design for communicate patients and their doctors in a new approximation of medical information systems (MIS). Human Computer Interaction (HCI) can be described as a connection of human and computer via an application briefly. The main object of an application is providing the user?s needs in a short time in user friendly structure. If we focus on the last 10 years we can realize that applications used as a Web Forms, by this way, accessing the information is possible to many people; in this case the importance of HCI is increasing year by year, so that the next step of Web Based application can be mobile applications. Because the Mobile Devices are designed as wireless communication architecture so especially the newest Mobile devices have qualifications of web based applications. Interactive using of mobile devices scale up in the last 5 years, this improvement is started with smart phones and continues with Tablet PCs and it seems that in the next years, most of the users prefer to use Mobile devices. For this reason, this thesis focused on a designing an application on mobile devices for doctor-patient communication with mobile HCI methods.