Bursa kenti için metrobüs koridoru araştırması
Metro-bus corridor reasearch for the Bursa city
  1. Tez No: 341266
  2. Yazar: TURAN ALKAN
  3. Danışmanlar: DR. NURBANU ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlık tarihi boyunca ulaşım hayatın önemli bir parçası olmuştur. Çağdaş, çevreci, ekonomik ve sürdürülebilir bir ulaşım sistemi için en etkili ve verimli yol toplu taşımadır. Toplu taşıma ile şehir içi yollarda önemli bir alan kazanımı olmakla beraber ulaşım maliyetlerinde de ciddi oranda azalma sağlanabilmektedir. Kaynakları etkin ve verimli kullanarak, hızlı ve ekonomik bir ulaşım sistemi oluşturmak için uygun toplu taşıma enstrümanların seçilmesi gereklidir. Bu aşamada doğru ve yerinde yapılmış sistem planlaması devreye girmektedir. Günümüzde lastik tekerlekli sistemler, raylı sistemler gibi çok çeşitli toplu taşıma türleri mevcuttur. Bu tez çalışmasında mevcut ve gelecekte olabilecek trafik ve yolculuk değerleri ışığında, Bursa kenti için ekonomik ve uygulanabilir Metrobüs koridoru araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the begining of human history, transportation has been an important part of life. For a modern, enviromental, economic and sustainable transportation system, most effective and sufficient way is public transportation. By using the public transportation, beside the gathering an important amount of area on urban roads also transportation costs can be increased significantly. İn order to establish a fast and economic transportation system with the effective and efficient use of sources, proper public transportation instruments should be picked. In this phase, correct and proper system planning comes forward. Today we have a variety of mass transportation like rubber Wheel systems and railways. In this reaserch of thesis, withh the guidance of existing and possible traffic and travel values, economic and feasible Metrobus corridor fort he citiy of Bursa is investigated.