Polis merkezlerinin mekansal niteliklerinin kullanıcı psikolojisi üzerindeki etkileri
Affects of police stations' spatial qualities on user psychology
  1. Tez No: 341267
  2. Yazar: GÖRKEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY ÜNSAL GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiziksel ve sosyal faktörleri bir arada ele alarak, polis merkezlerinde kullanıcı-mekân etkileşiminde aktif olan dinamiklere dair bir yaklaşım geliştirmektir. Çalışmanın konusu yapıları oluşturan ?polis merkezleri?, sosyoloji, psikoloji ve mimarlık disiplinlerinin arakesitinde meydana gelen kullanıcı ve mekân odaklı ilişkilere dair ipuçları verebilecek mekânlar olmaları ve psiko-sosyal durumları, yapıyı kullanış amaçları ve yapıda geçirdikleri süreler değişkenlik gösteren, sürekli (polis) ve geçici (vatandaş) olmak üzere iki farklı kullanıcı grubu tarafından deneyimlenmesi sebebiyle önem kazanmaktadır. Bu noktadan hareketle, çalışma kapsamında seçilen dört polis merkezinde geçici (vatandaşlar) ve sürekli (polisler) kullanıcılar ile görüşmeler gerçekleştirilmiş; bu mekânlarda kullanıcıların mekânsal memnuniyeti, sahip oldukları anlam, çalışma verimi ve alansallık/aidiyet davranışları üzerinde etkili fiziksel ve sosyal faktörlere dair elde edilen bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop an approach concerning active dynamics in user-space interaction in police stations by addressing physical and social factors together. ?Police stations? constituting the study subject are important as they are spaces that can give clue about user- and space-oriented relations appear in the intersection of sociology, psychology and architecture disciplines and as they are experienced by two different user groups, one is permanent (police) and the other is temporary (citizens), differ in terms of their psychosocial conditions, intended purposes and the time they spend in the building. From this point of view, in this study permanent (police) and temporary (citizens) users in the selected four police stations are interviewed by using qualitative method; and the findings concerning physical and social factors that have an impact on spatial satisfaction of users, their meanings, working performance and spatial/belonging behaviors in these spaces are determined.