Mağazalarda kurumsal kimlik ve vitrin tasarımı ilişkisi: İstanbul Louis Vuitton mağazalarının vitrin tasarım analizi
- Tez No: 341329
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİCRAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Beş bölümden oluşan bu tez çalışmasının amacı, mağazalarda kurumsal kimlik ile vitrin tasarımı arasındaki ilişkiyi incelemek ve kurumsal kimliğin vitrin tasarımına nasıl yansıdığını, Louis Vuitton mağazaları örneğiyle ele almaktır. Giriş bölümünde; tezin amacı, yöntemi ve kapsamı belirtilmiştir. İkinci bölümde; kurumsal kimlik, marka ve görsel kimlik ele alınmış, konu ile ilgili kavramlara açıklık getirilmiş ve kurumsal kimliğin vitrin tasarımının görsel kimliğinin oluşturulmasındaki etkisi ortaya konmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölümde ise, giyim mağazalarında vitrin tasarımı ve vitrin tasarımına etki eden faktörler ile kurumsal kimliğin vitrin tasarımına etkisi üzerinde durulmuştur. Mağazaların vitrin düzenlemesinde tasarımın ve kurumsal kimliğin önemi ile müşterinin alışveriş yapma kararını etkileyen faktörler belirlenmiştir. Bu bölümlerde, söz konusu vitrin tasarımı kriterlerinin kurumsal kimlik ile birleşerek, vitrin tasarımına yansıması ve müşteri üzerindeki etkisi belirlenmiş olmaktadır. Beşinci bölümde; elde edilen veriler doğrultusunda, Louis Vuitton markasının İstanbul mağazalarında; kurumsal kimliğin vitrin tasarımına yansıtılma şekli incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Vitrin, vitrin tasarımı, kurumsal kimlik, marka imajı
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, which consists of five parts, is to analyse the relationship between corporate identity and shopwindow design in stores and to approach how the corporate identity reflects on the shop window design via the example of Louis Vuitton Stores. In the introduction part, the aim, the method and the scope of the thesis are stated. In the second part, corporate identity, brand and visual identity are undertaken, the concepts related to the subject are clarified and the effect of corporate identity and shopwindow design for construction/constitution of the visual identity are presented. In third and forth parts, the design of shop window in clothing stores and the factors effecting shopwindow design and the effect of corporate identity on shopwindow design are accentuated. The importance of design in shop window setting/organisation in stores and the importance of corporate identity and the factors that effect the customer?s decision of doing shopping are identified. In the fifth chapter, the pattern of projection of corporate identity to shop window design is examined through the obtained data in İstanbul Louis Vuitton Stores. KEY WORDS: Shopwindow, design, corporate identity, brand image.