Mağaza iç mekan tasarımı ve kurumsal kimlik ilişkisinin güncel örnekler üzerinden incelenmesi
Examining the relationship between store interior design and corporate identity through current examples
- Tez No: 893905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Anahtar Kelimeler: (Kurumsal Kimlik, Marka, Kurumsal Kimlik ve İç Mekan Tasarımı İlişkisi.), (Corporate Identity, Brand, Corporate Identity and Interior Design Relationship.)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarih boyunca teknolojinin, ticaretin ve sanayileşmenin yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar ve toplumlar kendilerini tanımak ve diğerlerinden farklılaşmak adına bireyselliklerini geliştirmişlerdir. Sanayileşme süreciyle birlikte günümüz kurumları, kurumsal renkler, kendilerine özgü logolar ile ayırt edici özelliklerini geliştirmiş ve rekabet dünyasında öne çıkmaya çalışmışlardır. Perakende sektöründe giderek daha fazla giyim mağazasının birbirinden farklılaşma çabası, kurumsal kimlik projelerinin önemine odaklanılmasına neden olmuştur. Bu oluşumlar sektörde başarılı olabilmek için yeni strateji yöntemleri uygulamaya çalışmış, kurumsal özelliklerini mağaza tasarımına entegre ederek müşteri sadakati ve güvenini kazanmaya çalışmışlardır. Bu bağlamda mağazalarda iç mekan tasarımının bileşenleri olan estetik, teknik veya duyusal bileşenler gibi soyut veya somut unsurlar kurumsal kimliğin iletişiminde önemli bir role sahip olmuştur. Bu tez kapsamında, farklı demografik gruplara ve gelir düzeylerine hitap eden, imajlarını korumak ve geliştirmek amacıyla zincir giyim mağazalarında kurumsal kimlik ve iç tasarım arasındaki bağlantı incelenmiştir. Tez kapsamında, kurumsal kimlik ve mağaza alanı kavramına ilişkin literatür araştırması sonucunda oluşturulan mağaza konseptlerine ilişkin bilgiler toplanmış ve analiz edilmiştir. Mağaza değerlendirmelerinde, varlığı 30 yılla sınırlı olan ve tanınmış bir kurumsal itibara ve daha geniş bir gelişim geçmişine sahip şirketlerden seçilen giyim mağazaları üzerinde odaklanılmıştır. Mekan analizi yoluyla toplanan bilgilerle seçilen mağazaların iç tasarımını ve kurumsal kimliğini karşılaştıran bulgular sunulmuştur. Bulgularla birlikte yapılan analiz ve değerlendirmeler, marka sahibi mağazalarda kurumsal kimlikten mağazaların iç tasarımına kadar uzanan bütünsel bir tasarım yaklaşımının amaçlandığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Throughout history, with the spread of technology, trade and industrialization, people and societies have developed their individuality in order to recognize themselves and differentiate themselves from others. With the industrialization process, today's institutions have developed their distinctive features with corporate colors, unique logos and tried to stand out in the world of competition. The effort of more and more clothing stores in the retail sector to differentiate from each other has led to a focus on the importance of corporate identity projects. In order to be successful in the sector, these organizations have tried to apply new strategy methods and have tried to gain customer loyalty and trust by integrating their corporate features into store design. In this context, tangible or intangible elements such as aesthetic, technical or sensory components, which are the components of interior design in stores, have an important role in the communication of corporate identity. Within the scope of this thesis, the link between corporate identity and interior design in chain clothing stores that appeal to different demographic groups and income levels in order to maintain and improve their image is examined. Within the scope of the thesis, information on store concepts created as a result of literature research on the concept of corporate identity and store space was collected and analyzed. The store evaluations focused on selected clothing stores from companies with a recognized corporate reputation and a wider development history, with an existence of less than 30 years. Findings are presented comparing the interior design and corporate identity of the selected stores with the information collected through the spatial analysis. The analysis and evaluation of the findings reveal that a holistic design approach is aimed at brand-owned stores, ranging from corporate identity to the interior design of the stores.