Doğru ve alternatif elektrik akımının ardışıl olarak gram pozitif ve gram negatif bakterilere uygulanmasının etkilerinin araştırılması
Examination of effect following application of direct and alternative electric current on gram positive and gram negative bacteria
- Tez No: 341340
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BİRBİR, DOÇ. DR. YAŞAR BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma; 1)Gram negatif bakterilerin her bir test izolatı (Enterobacter cloacae, Pseudomonas luteola, Vibrio fluvialis) ve bunların karışık kültürü; 2)Gram pozitif bakterilerin her bir test izolatı (Enterococcus faecium, Bacillus pumilus, Staphylococcus cohnii) ve bunların karışık kültürü; 3)Endospor oluşturan Bacillus pumilus hariç test bakterilerinin karışık kültürü; 4)Tüm test bakterilerinin karışık kültürü üzerine, 188 µA/m2 doğru ve 251 µA/m2 alternatif elektrik akımının ardışıl olarak kullanılmasının inaktivasyon etkisini incelemiştir. 16 ve 34 dakikada 188 µA/m2 doğru ve 251 µA/m2 alternatif elektrik akımı uygulanması derilerdeki bakteriyel hücre sayısını düşük bir seviyeye indirgemede oldukça etkili bulunmuştur. Bu bakteri sayısında, derilerdeki bakteriyel zarar da tuzlu suyla koruma, ön ıslatma ve ana ıslatma işlemlerinde azaltılmaktadır. Sonuç olarak bu elektrik uygulamasının, tuzlu suyla koruma, ön ıslatma ve ana ıslatma gibi organik maddeler ile % 2 NaCl ve % 25 NaCl içeren ortamlardaki Gram negatif ve Gram pozitif bakterilerin sayılarını azaltmada oldukça etkili bir metod olduğunu ispatlamıştır. Bu nedenle bu elektrik uygulaması, tuzlu suyla koruma, ön ıslatma ve ana ıslatma sıvılarındaki farklı bakteriyel popülasyonları inaktive etmekte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The present study examined the inactivation effect of a combined electric current treatment using both 188 µA/m2 direct and 251 µA/m2 alternative electric currents on: 1) each test isolate of Gram negative bacteria (Enterobacter cloacae, Pseudomonas luteola, Vibrio fluvialis) and their mixed culture; 2) each test isolate of Gram positive bacteria (Enterococcus faecium, Bacillus pumilus, Staphylococcus cohnii) and their mixed culture; 3) the mixed culture of test bacteria except Gram positive endospore-forming bacteria (Bacillus pumilus); 4) the mixed culture of all bacteria in liquid media containing organic substances, 25 % NaCl and 2 % NaCl. This electric treatment using both 188 µA/m2 direct and 2.0 A alternative electric currents applied for 16 min and 34 min was found to be fairly effective in reducing the bacterial cell count to a relatively low level at which bacterial damage to the hides is reduced in brine curing, pre-soaking and main-soaking processes, respectively. As a conclusion, this electric treatment system proved to be a very effective method to reduce the counts of Gram negative bacteria and Gram positive bacteria in the liquid medium containing organic substances, 2 % NaCl and 25 % NaCl such as brine curing, pre-soaking and main-soaking processes of hides. Therefore, this electric treatment may be used to inactivate diverse bacterial populations in brine curing, pre-soaking and main-soaking processes.