Eğitimde elektronik ölçme ve değerlendirme sisteminin tasarımı ve uygulaması
Designing and application of electronical measurement and evaluation system in education
  1. Tez No: 341339
  2. Yazar: MÜCAHİT EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde okullarda sınavlar yazılı veya test usulü geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Bu tür sınavların bir ders döneminde iki ya da üç kez yapılması öğrencileri sadece sınav dönemlerinde çalışmasına yönlendirmektedir. Sınavların daha sık yapılması maliyeti arttırmakla birlikte öğretmenler için zaman sıkıntısını da beraberinde getirmektedir. Öğretmenler yazılı ve test sınavlar dışında sözlü sınav ve quiz adı verilen mini sınavlarla öğrencilerin bilgi seviyesini sorgulayarak değerlendirme yapmakta, eksik gördüğü konuları bu sayede tamamlamaktadır. Bu çalışma ile günümüzde okullarda uygulanan sınav ve eğitim sistemine destek niteliğinde materyal olabilecek bir elektronik cevaplama ve sınav sistemi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Öğretmenin ders anlatımını takiben küçük soru setleri ile dersin öğrenme oranının kontrolünü yapacak bir sistem tasarlanmıştır. Bu sistem elektronik ortamda hızlı bir şekilde test ve değerlendirmeye imkan sağlamaktadır. Verilen cevaplar alıcı bir ünite yardımıyla öğretmenin bilgisayarına iletilmektedir. Öğretmen ders öncesinde konuyla ilgili hazırladığı soruları ders esnasında projeksiyon cihazı yardımıyla öğrencilere sunmakta, öğrencilerin kumandalar yardımıyla verilen süre içinde soruları cevaplandırmasını takiben değerlendirme bilgisayar ortamında yapılabilmektedir. Geliştirilen yazılımla sınıfa, derse, konuya, okula ve zamana göre istatistikî veriler çıkarılarak ve grafiklerle desteklenerek öğretmenin değerlendirmesine sunulmaktadır. Bu çalışmada ayrıca geliştirilen sistemin sınıf üzerindeki etkisini gözlemlemek amacıyla Mekatronik Mühendisliği ve Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Programı öğrencileriyle ayrı ayrı uygulamalar gerçekleştirilmiş, sonuçları sunulmuştur. Sonuçlar geliştirilen elektronik uygulamanın başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays written examinations or testing procedures are carried out by conventional methods in schools. Such a course exams are performed two or three times during course period, so students are leaded to study only at exam periods. More frequently examinations both cause to higher costs and bring shortage of time. Instructors evaluate student?s knowledge level by making oral exams and quizzes except written and test exams. In this study it?s aimed to develop a system which can be material to support assessment and education system which is used in schools nowadays. A system, which is going to check of learning proportion of course using small questions packs following to lecturing of instructor, has been developed. This system allows making the test and assessment quickly by an electronical system. Given answers are transmitted to instructors computer via a receiver unit. Having prepared some questions related to the subject, instructor shows the questions with the help of a projector, which in turn necessitates the students to answer them by their remote controller in a given time, the evolution can be conducted on the computers. Thanks to this software, statistical data is obtained and presented to the assessment of the teacher by being supported with graphs. The system that has been developed in this study has been applied to a group of students in order to observe its effects on the classroom, and its results have been presented. Results shows that application of this developed electronical system can be used successfully.