Ftalosiyaninlerin yapısal ve elektronik özelliklerinin yoğunluk fonksiyoneli teorisi yöntemleri ile incelenmesi
Investigation of structural and electronic properties of phthalocyanines by density functional theory methods
  1. Tez No: 341360
  2. Yazar: SERAP SALMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE (SAĞ) ERDEM, YRD. DOÇ. DR. GÜL (ALTINBAŞ) ÖZPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, metalli ftalosiyaninlerin (MPc) (M=Zn, Ni, Fe) optimize geometrilerinin ve elektronik yapılarının detaylı bir çalışması yoğunluk fonksiyoneli teorisi (YFT) metotları (B3LYP, B3PW91, CAM-B3LYP, PBE1PBE, M062X, LC-wPBE, B97D, wB97XD, mPW1PW191 ve O3LYP) ve 3 farklı temel küme ile (6-31G(d,p), LANL2DZ ve GEN ) yapılmıştır. Her bir MPc için hesaplanan bağ uzunlukları deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Yapısal olarak, bağ uzunluklarını incelediğimiz MPc'ler için ortak bir fonksiyonel belirlenememiştir ancak bütün MPc'lerin 6-31G(d,p) temel kümesiyle en iyi sonucu verdiği görülmüştür. Elektronik özelliklerinde ise, MPc'lerin uyarılma enerjileri ve HOMO-LUMO enerji boşluğu hesaplanarak incelenmiş ve klasik hibrid yöntemlerinin, en doğru sonuçları verdiği görülmüştür. Spektroskopik özelliklerinde de maksimum absorbsiyon dalga boyu, PCM (Polarizable Continium Model) metodu ile kloroformda tek nokta zamana bağlı YFT hesaplamaları yapılarak elde edilmiştir. Spektroskopik özelliklerde uzun mesafe etkisi açısından düzeltilmiş fonksiyonellerin, diğer fonksiyonellerden daha üstün olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present work, a detailed theoretical investigation of the fully optimized geometries and electronic structures of metallophthalocyanines (MPc), ZnPc, NiPc, and FePc have been carried out using the density functional theory (DFT) methods (B3LYP, B3PW91, CAM-B3LYP, PBE1PBE, M062X, LC-wPBE, B97D, wB97XD, mPW1PW91 and O3LYP) with three different basis sets (6-31G(d,p), LANL2DZ and GEN (combination with the 6 31G(d,p) basis set with the LANL2DZ basis set with pseudopotentials for Zn and Ni)). Optimized geometries, maximum absorption wavelenghts and HOMO-LUMO energy gaps predicted by various density functional methods were compared with the experimental findings in order to determine the most suitable theoretical method for phthalocyanines. Average absolute errors in bond lenghts of all metallo phthalocyanines showed that, 6-31G(d,p) was the most suitable basis set for calculating the bond lengths in MPc. For electronic properties, in predicting HOMO-LUMO energy gap, classical hybrid methods were shown better performance than all other methods. Electronic absorption spectra of ZnPc, NiPc and FePc were also simulated using time-dependent DFT computations including solvent effects in chloroform via PCM method. In spectroscopic properties, functionals corrected for long-range interactions were found to be better than other functionals.